fot. PAP/Darek Delmanowicz

W. Kosiniak-Kamysz: odpowiedzią na brexit nie może być mniej solidarności w UE i zwijanie WPR

Odpowiedzią na brexit nie może być mniej solidarności w UE i zwijanie wspólnej polityki rolnej, ale jej rozwijanie – mówił podczas debaty na Europejskim Forum Rolniczym prezes PSL Władysław Kosiniak- Kamysz.

„Jeżeli podstawą funkcjonowania UE jest zapewnienie bezpieczeństwa, to również bezpieczeństwa żywnościowego. Czyli musi być więcej inwestycji we Wspólną Politykę Rolną, musi być zmiana sposobu funkcjonowania dopłat” – zaznaczył.

Dodał, że po 15 latach odkąd jesteśmy członkiem UE, „po wielkim wysiłku polskich przedsiębiorców, rolników, polskiego społeczeństwa, ale też europejskiego na rzecz Polski, czas ujednolicenia opłat nadszedł”.

Przypomniał, że Stany Zjednoczone wprowadzają kolejne mechanizmy ochrony własnego rynku, wspierając w dużo większym stopniu swoich przedsiębiorców, farmerów, swoje miejsca pracy.

„My nie możemy pozostać bierni. Nie możemy doprowadzić do tego, żeby cenę za kolejną umowę o wolnym handlu płacili polscy i europejscy rolnicy” – podkreślił.

Prezes PSL wskazał też na konieczność wsparcia Polski w związku z unijnymi sankcjami nałożonymi 5 lat temu na Rosję. Podkreślił, że „rosyjskiego węgla w polskich piecach spala się coraz więcej, a nie ma polskich jabłek na stołach w Rosji”.

„Albo utrzymujemy sankcje i dajemy godne wsparcie, dajemy rekompensaty dla utraconych korzyści, czy utraconych rynków zbytu, albo zastanówmy się jak inaczej spowodować, by nasze produkty rolno-spożywcze mogły trafiać na rynek wschodni. To jest gigantyczne wyzwanie, tego nie zrobi jeden kraj. To możemy zrobić tylko wspólnotowo” – ocenił.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl