fot. PAP/Leszek Szymański

W. Kosiniak-Kamysz: Banki państwowe muszą odejść od pobierania marży od kredytów

Banki, w pierwszej kolejności państwowe, muszą odejść od pobierania marży od kredytów. Nie mogą zarabiać na polskich obywatelach – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, po kolejnej decyzji RPP o podniesieniu stóp procentowych.

Na posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 1 pkt procentowy. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 procent.

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego podkreślił, że dzisiejsza decyzja RPP jest dla kredytobiorców trudna.

„To już jest naprawdę nie do udźwignięcia: inflacja, raty kredytu, szalejące ceny prądu i gazu. Mamy propozycję rozwiązania i oczekujemy interwencji państwa, szczególnie banków państwowych. Muszą one powstrzymać się od pobierania marży. Niech odejdą od pobierania marży, koniec z marżą od kredytów” – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak wskazał prezes PSL, „banki zarabiają już wystarczająco dużo na oprocentowaniu”.

„Po 2016 roku, kiedy były niskie stopy procentowe, marża była bardzo wysoka i ona została dalej utrzymana. Ta realna kwota, którą płacą dzisiaj kredytobiorcy, to nie są tylko stopy procentowe, ale jest to również bardzo wysoka marża” – powiedział lider PSL.

Władysław Kosiniak-Kamysz wskazał, że w ostatnich latach marża wynosiła nawet 3 procent.

„Banki państwowe w pierwszej kolejności muszą odejść od pobierania marży, nie mogą zarabiać na polskich obywatelach, nie mogą się bogacić na krzywdzie ludzkiej” – wskazał polityk.

Poseł Dariusz Klimczak pytał, „po co była repolonizacja banków, skoro dzisiaj państwo nie jest skłonne do odważnych decyzji”.

„Po to wydaliśmy ogromne pieniądze jako Skarb Państwa, żeby dzisiaj mieć szerszy wachlarz do podejmowania decyzji. Także tych odważnych decyzji, które idą w kierunku obywateli, którzy chcą się rozwijać, chcą mieć własne mieszkanie i chcą inwestować we własną firmę” – mówił poseł.

Pierwsza z cyklu podwyżek stóp procentowych nastąpiła w październiku 2022 roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt procentowego. Ostatni raz stopa referencyjna NBP wynosiła 4,5 proc. w listopadzie 2012 roku.

 

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl