fot. Kamil Marek

W Katedrze na Wawelu adoracja relikwii Gwoździa Pańskiego

Tradycyjnie w Wielki Piątek po południu w Katedrze Wawelskiej odbyła się adoracja relikwii Gwoździa Pańskiego, pochodzącego z krzyża Chrystusa. Ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa miała skromniejszy wymiar niż zazwyczaj.

„Zrezygnowaliśmy z procesji z relikwiami i z ich ucałowania. Relikwiarz przez godzinę był wystawiony przed Czarnym Krzyżem królowej Jadwigi i wierni mogli się modlić” – powiedział proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki. O g. 15.00 odmówiono koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Ks. prałat Sochacki rozpoczynając adorację podkreślił, że od wieków w godzinie śmierci Chrystusa wierni stają na Wzgórzu Wawelskim, by „wspomnieć Jego śmierć błogosławioną dla rodzaju ludzkiego”. W piątek przy relikwii Gwoździa Pańskiego modlono się szczególnie za ludzi chorych, przebywających w szpitalach i na kwarantannie, tych, którzy cierpią z powodu koronawirusa, prosząc o uwolnienie świata od epidemii.

„Od momentu, gdy Chrystus dał się zawiesić na drzewie krzyża, krzyż stał się narzędziem zbawienia” – mówił ks. prałat Zdzisław Sochacki. Dodał, że wtedy rozpoczął się nowy czas w dziejach człowieka, czas łaski i odkupienia.

„W krzyżu Chrystusa da się zobaczyć, jak bardzo Bóg umiłował człowieka” – podkreślił.

Fragment gwoździa z krzyża, na którym umarł Chrystus, jest przechowywany w skarbcu katedry na Wawelu od blisko 600 lat. Zgodnie z przekazami historycznymi król Władysław Jagiełło i jego małżonka Zofia otrzymali relikwie w 1425 roku od papieża Marcina V w podzięce za to, że Litwa przyjęła chrześcijaństwo bez rozlewu krwi. Był to również prezent z okazji narodzin królewskiego syna Władysława II, zwanego później Warneńczykiem.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl