fot. twitter

B. Szydło: Józef Piłsudski ukochał Polskę ponad wszystko

Jesteśmy u grobu człowieka, który ukochał Polskę ponad wszystko – mówiła wicepremier Beata Szydło podczas uroczystości z okazji 151. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. Odbyła się ona środę wieczorem przy trumnie marszałka w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.

Jak podkreśliła wicepremier, Józef Piłsudski był tym, który przełamał wszystkie bariery, wiele trudności i potrafił wspólnie z innymi podjąć się wielkiego dzieła, które doprowadziło Polskę do niepodległości.

„Tutaj chcemy oddać cześć jemu, oddać to, na co zasłużył od polskiego narodu – podziękowanie za naszą wolność i niepodległość” – mówiła Beata Szydło i przypomniała, że w tej samej krypcie co Józef Piłsudski, leży prezydent Lech Kaczyński z małżonką.

„Człowiek, który we współczesnej Polsce powtarzał cały czas, że musimy pamiętać o tym, że ta niepodległość i suwerenność, którą kiedyś wywalczyli dla nas nasi dziadowie i pradziadowie jest naszym wielkim zobowiązaniem” – zaznaczyła wicepremier.

Nasi przodkowie – mówiła Beata Szydło w krypcie wawelskiej katedry – „służyli po to, byśmy dzisiaj, my, ich potomkowie, mogli myśleć o dobrej przyszłości dla naszej ojczyzny, dla Polski”.

Podczas uroczystości z udziałem władz państwowych i samorządowych, kombatantów, wojska i przedstawicieli organizacji podtrzymujących tradycje strzeleckie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk wręczył medale „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria”. Złożono też kwiaty na trumnie marszałka Piłsudskiego oraz na sarkofagu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich.

PAP/RIRM

drukuj