fot. TT/Kombatanci

W Hucie Pieniackiej odbyły się obchody 76. rocznicy ludobójstwa Polaków w tej miejscowości

Z udziałem przedstawicieli władz RP, w Hucie Pieniackiej w niedzielę odbyły się główne uroczystości związane z 76. rocznicą ludobójstwa Polaków w tej miejscowości.

Przed pomnikiem upamiętniającym ofiary odbyło się nabożeństwo i modlitwa ekumeniczna. W obchodach uczestniczyli m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska i prezydencki minister Adam Kwiatkowski, który odczytał list od prezydenta.

„Razem z Państwem dzielę ból i smutek, uczestnicząc we wspólnocie modlitwy za dusze pomordowanych w Hucie Pieniackiej. Skłaniam nisko głowę przed ich męczeństwem, przed ich patriotyzmem i oddaniem Ojczyźnie” – napisał Andrzej Duda.

Na uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia co roku udają się m.in. ocaleni lub ich potomkowie – wskazuje Małgorzata Gośniowska-Kola, prezes stowarzyszenia Huta Pieniacka. Straciła ona w tej tragedii większą część rodziny i – jak podkreśla – najważniejsze jest, by pamiętać i modlić się za ofiary.

– Mam ciągle w pamięci, przekazywane od kiedy pamiętam, od czasów mojego dzieciństwa, taki właśnie testament, tak to traktuję, który był przekazany mojej mamie przez mojego dziadka, który właśnie mówił: „dzieci kochane, kto z was przeżyje, to zmówcie >>Ojcze Nasz<<”. Myślę, że wszyscy się właśnie tą zasadą kierujemy. Oczywiście jest to też w miarę upływu lat taka świadomość w nas wszystkich, która narastała i narasta, bo spotkaliśmy się z wieloma osobami, które przezywały tę tragedię nie tylko w Hucie Pieniackiej, ale w tych wszystkich polskich miejscowościach, które dotknęła ta zbrodnia, w naszym przypadku ludobójstwa – mówi Małgorzata Gośniowska-Kola.

W lutym 1944 r we wsi Huta Pieniacka położonej w województwie tarnopolskim, zamieszkanej przez ludność polską, doszło do zbrodni, której sprawcami, według ustaleń IPN, byli żołnierze 4. Pułku rekrutującego się z Ukraińców Dywizji SS „Galizien”.

Według różnych danych w Hucie Pieniackiej zamordowano od 600 do 1200 osób.

 

RIRM

drukuj