Micheil Saakaszwili stracił ukraińskie obywatelstwo

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili stracił ukraińskie obywatelstwo. Decyzję w tej sprawie podjął sam prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, po zapoznaniu się z dokumentami przekazanymi przez stronę gruzińską.

Micheil Saakaszwili, po złożeniu prezydentury w 2013 r., wyjechał z Gruzji do Stanów Zjednoczonych. Później przeniósł się na Ukrainę, gdzie włączył się do tamtejszej polityki i został stronnikiem prezydenta Poroszenki. W 2015 r. otrzymał ukraiński paszport i został gubernatorem Odessy. Jednak stosunki między politykami z czasem się pogorszyły. Saakaszwili wielokrotnie krytykował Poroszenkę za popieranie klanów korupcyjnych. Później były prezydent Gruzji założył własną partię i nawoływał do wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Gruzińska prokuratura oskarża Saakaszwiliego o nadużycia władzy, m.in. o rozpędzanie antyrządowych protestów w 2007 r. Ostatecznie został on pozbawiony obywatelstwa Gruzji. Ukraińska prokuratura nie chciała się zgodzić na wydanie Saakaszwiliego gruzińskim organom ścigania. Jednak po pozbawieniu go obywatelstwa ukraińskiego droga do tego jest otwarta. Równocześnie były prezydent Gruzji nie może być już przewodniczącym swojej ukraińskiej partii, ani startować w wyborach na Ukrainie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl