Szef MSZ Niemiec / fot. sigmar-gabriel.de

Władze Ukrainy krytykują szefa MSZ Niemiec za chęć poluzowania sankcji wobec Rosji

Kostiantyn Jelisiejew, główny doradca do spraw międzynarodowych prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, zarzucił w czwartek ministrowi spraw zagranicznych Niemiec Sigmarowi Gabrielowi brak odpowiedzialności w związku z propozycją poluzowania sankcji wobec Rosji.

Jelisiejew powiedział niemieckiemu dziennikowi „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, że propozycja Gabriela przypomina mu politykę appeasementu prowadzoną wobec hitlerowskich Niemiec w 1938 r. Szef niemieckiego MSZ „nie po raz pierwszy” wysuwa „nieodpowiedzialne propozycje” – ocenił doradca Poroszenki.

Jelisiejew oświadczył, że jego kraj dziękuje kanclerz Angeli Merkel za „niezłomną obronę” terytorialnej integralności Ukrainy.

Szef dyplomacji Ukrainy Pawło Klimkin powiedział, również na łamach „FAZ”, że „sygnały (wysyłane przez Gabriela) są bardzo szkodliwe”.

Jego ostatnie wypowiedzi trzeba uznać za paktowanie z Kremlem” – ocenił Pawło Klimkin.

Minister wezwał wspólnotę międzynarodową do utrzymania sankcji, dopóki ostatni rosyjski żołnierz nie opuści ukraińskiej ziemi.

Podczas wiecu wyborczego SPD we wtorek w Anklam Gabriel powiedział, że poluzowanie sankcji przeciwko Rosji nie musi być koniecznie powiązane z realizacją porozumienia z Mińska.

Nie ma sensu czekać na zakończenie (procesu realizacji) porozumienia, by znieść sankcje. Przeforsujmy przynajmniej zawieszenie broni, wycofajmy ciężką broń i znieśmy wtedy, jako nagrodę, sankcje i pomóżmy w odbudowie wschodniej Ukrainy” – mówił polityk SPD, cytowany przez „FAZ”.

W wystąpieniu w Anklam Gabriel pochwalił propozycję prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie misji pokojowej ONZ na wschodzie Ukrainy. Jego zdaniem rosyjska propozycja może stać się „punktem wyjścia do nowej fazy polityki odprężenia”.

„FAZ” zwraca uwagę, że SPD już rok temu, podczas kampanii przed wyborami regionalnymi w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, proponowała stopniowe znoszenie sankcji wobec Rosji, co jest sprzeczne ze stanowiskiem Merkel. Meklemburgia ma silne gospodarcze powiązania z Rosją.

PAP/RIRM

drukuj