fot. pixabay.com

Wielkopolskie: Kolejne ognisko ptasiej grypy w regionie

W miejscowości Baranowiec w gminie Dąbie w powiecie kolskim w Wielkopolsce potwierdzono kolejne ognisko ptasiej grypy w regionie – poinformował w niedzielę Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Tomasz Stube podkreślił, że ognisko ptasiej grypy potwierdzono w liczącej 9 tys. sztuk fermie kaczek w miejscowości Baranowiec w gminie Dąbie w powiecie kolskim.

Dodał, że jeszcze w niedzielę w Kole odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, z kolei na poniedziałek zaplanowano posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w miejscowości Dąbie.

Ognisko ptasiej grypy w miejscowości Baranowiec jest już 9. potwierdzonym przypadkiem w regionie. W ostatnim czasie ogniska ptasiej grypy potwierdzono także m.in. w Starym Widzimiu (pow. wolsztyński, Wielkopolskie), w miejscowości Zapust w gminie Ostroróg, w Radłowie (gm. Raszków) i Słaborowicach (gm. Ostrów Wielkopolski).

Ptasia grypa to choroba wirusowa, stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków – zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego.

Hodowcom drobiu zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i stosowania odpowiednich środków bioasekuracji, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków, w tym m.in. zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, nie karmienie drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane oraz stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie.

Hodowcy powinni informować też odpowiednie osoby i instytucje: lekarza weterynarii prywatnej praktyki, urzędowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o wszystkich podejrzeniach wystąpienia choroby zakaźnej drobiu w ich fermach.

PAP

drukuj