fot. PAP/EPA

Włochy: Kwarantanna dla ponad 270 migrantów i załogi statku organizacji pozarządowej

274 migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym przez załogę statku organizacji pozarządowej Ocean Viking i członkowie jego załogi zostaną poddani kwarantannie – postanowiło MSW Włoch. Krok ten podjęto w ramach prewencji w związku z szerzeniem się koronawirusa.

14-dniową kwarantannę wszyscy odbędą w Pozzallo na Sycylii, gdzie zawinęła w niedzielę jednostka pływająca pod banderą Norwegii i z pochodzącym z tego kraju kapitanem. Decyzję tę podjęto zgodnie z procedurami sanitarnymi, obowiązującymi we Włoszech.

W minionych dniach statek z wolontariuszami z organizacji pomocowych Sos Mediterranee i Lekarze Bez Granic przeprowadził trzy operacje ratunkowe na wodach w pobliżu brzegów Libii.

Wśród migrantów jest 195 mężczyzn, 14 kobiet i 65 nieletnich. Kilka osób od razu przewieziono do szpitala, m.in. z powodu problemów z układem oddechowym.

„Na pokładzie Ocean Viking nie ma żadnego przypadku podejrzenia koronawirusa” – zapewnił burmistrz Pozzallo Roberto Ammatuna, chcąc zapobiec ewentualnej psychozie wśród ludności.

Wyjaśnił, że wszystkie kroki podjęto w ramach wymaganej prewencji. Jednocześnie poinformował, że wzmocniono policyjną ochronę ośrodka dla migrantów, by nie dopuścić do tego, by ktoś opuścił go bez zezwolenia.

PAP

drukuj