Pałuki k. Ciechanowa: Uroczystości z okazji 70. rocznicy ostatniej walki żołnierzy z patrolu „Tygrysa”

Pod Ciechanowem odbyły się w niedzielę uroczystości z okazji 70. rocznicy ostatniej walki żołnierzy z patrolu st. sierż. Ildefonsa Żbikowskiego ps. „Tygrys”. Upamiętniono też rodzinę państwa Kołakowskich, u której kwaterowali się żołnierze. Członkowie tej rodziny byli przez to inwigilowani i represjonowani do końca PRL-u.

W kościele w Pałukach sprawowana była Msza święta. Następnie w Urzędzie Gminy w Opinogórze odbył się panel dyskusyjny pt. „Ostatnia walka patrolu >>Tygrysa<<.

Do nierównej walki z UB, KBW i MO stanęło 25 lutego 1950 r. czterech żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Strzały padły w nieistniejącej wsi Osyski na Mazowszu. Dramat rozegrał się w gospodarstwie rodziny Kołakowskich. Był to koniec walki o wolną Ojczyznę dla niezłomnych, ale i początek gehenny, jaką przeszła rodzina.

Jadwiga Płodziszewska ze Społecznego Komitetu Rodzin Poległych Żołnierzy NSZ i NZW powiedziała, że rodzina Kołakowskich poniosła odpowiedzialność zbiorową.

– To jest rodzina, która za tę pomoc partyzantom zapłaciła tak wielką cenę, jak chyba żadna inna rodzina na północnym Mazowszu. Zaraz po tym wydarzeniu został natychmiast aresztowany ojciec – Bronisław, syn – Zdzisław. Byli kilka miesięcy przesłuchiwani na Rakowieckiej w Warszawie, po czym wykonano tam oczywiście wyrok na nich. Możemy szukać ich szczątków i pan prof. Szwagrzyk może znajdzie te szczątki na tzw. Łączce, tych bohaterów, bo to oni największymi bohaterami tego wydarzenia są – podkreśliła Jadwiga Płodziszewska.

Życie stracił także Jerzy Kołakowski. 17-latek był przesłuchiwany w ciechanowskim UB przez ponad dwa miesiące; po zwolnieniu zmarł w ciągu miesiąca.

Matka, Pani Maria Kołakowska i dwie córki, Irena i Teresa, dostały wyroki kilkunastoletniego więzienia. Gospodarstwo Państwa Kołakowskich w Osyskach oraz wszelkie mienie zostało przejęte przez władze PRL-u.

Patronat nad uroczystościami objęli m.in.: szef MON Mariusz Błaszczak i Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

RIRM

drukuj