fot. By Witold Pikiel - fileMuzeum Narodowe w Kielcach syg. MNKi/H/3049Current image source [1], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=165707

W Hajnówce stanie pomnik Józefa Piłsudskiego?

W Hajnówce trwają konsultacje dotyczące postawienia pomnika Józefa Piłsudskiego. Wniosek w tej sprawie złożyło Ekologiczne Forum Młodzieży.

Józef Piłsudski był jednym z ojców polskiej niepodległości. Przyczynił się do odrodzenia II Rzeczpospolitej. Był Naczelnikiem Państwa Polskiego, Naczelnym Wodzem Wojska Polskiego, premierem, a także pierwszym Marszałkiem Polski.

– Józef  Piłsudski był w Hajnówce. W dniu 23 września 1920 roku przebywał w Hajnówce i kierował frontem wschodnim – podkreślił gen. Dariusz Łuczak, generał brygady w stanie spoczynku.

To przede wszystkim kampania 1920 roku i fakt, że pomnik Marszałka istniał już w okresie międzywojennym. Monument jest również oddaniem czci żołnierzom Marszałka, spoczywającym na miejscowym cmentarzu. Wniosek o  powstanie pomnika złożyło Ekologiczne Forum Młodzieży.

– Liczymy na to, że nasz wniosek będzie rozpatrzony pozytywnie przez miasto Hajnówkę oraz przez miejscową ludność i radnych – zaznaczyła prezes fundacji, Marcelina Puchalska.

Choć próba postawienia pomnika kilka lat temu nie udała się, teraz staje się to możliwe.

– Jest pełna akceptacja do samej budowy pomnika i budowy w tym właśnie miejscu, a nie żadnym innym – oznajmił burmistrz Hajnówki, Jerzy Sirak.

Projekt zakłada, że pomnik stanie w centrum Hajnówki, przy głównej drodze i będzie realnych rozmiarów. Odsłonięcie przewidziane jest na 11 listopada.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl