W Gdańsku upamiętniono 43. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

43 lata temu w Sali BHP w Stoczni Gdańskiej podpisane zostały Porozumienia Sierpniowe. Obchody rocznicowe odbyły się w czwartek w Gdańsku.

„Solidarność”, która narodziła się w wyniku Porozumień Sierpniowych, doprowadziła do obalenia komunistycznego reżimu.

– „Solidarność” idzie przed walką. „Solidarność” dowiodła, że Polacy, gdy byli razem w tym wielkim związku zawodowym, w ruchu społecznym mieli moc, aby doprowadzić do demontażu systemu komunistycznego w sposób pokojowy – mówił dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej,  który w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył odznaczenia działaczom antykomunistycznej opozycji.

Wyróżnione zostały 22 osoby – wśród nich Karol Guzikiewicz, który w 1980 roku miał zaledwie 17 lat. Był wychowankiem „Solidarności”.

– To odznaczenie przyjmuję nie tylko dla siebie, ale i dla moich kolegów, którzy nie są jeszcze uhonorowani. Apeluję do IPN, aby jak najszybciej uhonorować wszystkich, bo ludzie odchodzą – powiedział Karol Guzikiewicz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej.

Biogramy_KWiS_31_08_2023

Zawarte porozumienie pozwoliło m.in. na utworzenie niezależnych związków zawodowych, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970 czy transmisje niedzielnych Mszy św. w Polskim Radiu. To, co wtedy wywalczono, nie zostało dane raz na zawsze. Dlatego „Solidarność” wciąż jest i wciąż upomina się o prawa.

– Aby te postulaty realizować, musi funkcjonować odpowiedzialny związek zawodowy, a takim jest „Solidarność” jako fundament powstania w 1980 roku wszystkich postulatów sierpniowych – wskazał Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności”.

W czwartek za wielkie dzieło „Solidarności” dziękowano w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku – świątyni nazywanej bastionem „Solidarności”. To tu znajdowało się centrum opieki duszpasterskiej nad strajkującymi robotnikami.

Po Gdańsku porozumienie zostało zawarte 3 września w Jastrzębiu Zdroju oraz 11 września w Dąbrowie Górniczej. Porozumienia zakończyły wydarzenia Sierpnia 1980.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl