W. Brytania: Podwójny agent Siergiej Skripal zwolniony ze szpitala

Były agent rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i były współpracownik brytyjskiego wywiadu Siergiej Skripal został dzisiaj zwolniony ze szpitala w Salisbury po ponad dwóch miesiącach od próby otrucia go substancją chemiczną typu Nowiczok, o co oskarżono Rosję.

O jego wypisaniu poinformowały służby prasowe szpitala, podkreślając jednocześnie, że ze względu na tajemnicę lekarską nie mogą ujawnić szczegółów terapii. Jak zaznaczono, leczenie ludzi otrutych środkami paralityczno-drgawkowymi wymaga długotrwałej stabilizacji aż do momentu, gdy ich ciała są w stanie samodzielnie produkować enzymy, które zastąpią te zatrute.

Dyrektor wykonawcza szpitala Cara Charles-Barks zaznaczyła, że wyjście Siergieja Skripala jest „fantastyczną informacją”. Wyraziła uznanie dla lekarzy, którzy zajmowali się nim, a także jego córką Julią i policjantem Nickiem Baileyem, który również był hospitalizowany po tym, jak wszedł w kontakt z substancją użytą do próby zabójstwa byłego agenta. Jak podkreśliła, tak szybki powrót do zdrowia trójki poszkodowanych był możliwy „dzięki ciężkiej pracy, umiejętnościom i profesjonalizmowi” specjalistów medycznych.

Z kolei dyrektor Lorna Wilkinson, szefowa personelu pielęgniarskiego, oceniła, że dzisiejsza decyzja to „ważny etap rekonwalescencji” Siergieja Skripala. Dodała, że jest dumna z tego, w jaki sposób pracownicy szpitala zachowali się w obliczu „olbrzymiego i bezprecedensowego wyzwania”, jakim było świadczenie najwyższej jakości wsparcia medycznego po marcowym ataku.

66-letni Siergiej Skripal – były pułkownik GRU, w przeszłości skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii – oraz towarzysząca mu córka Julia 4 marca trafili do szpitala w stanie krytycznym, gdy stracili przytomność przed centrum handlowym w Salisbury na południowy zachód od Londynu. Julia Skripal opuściła szpital już na początku kwietnia.

W 2006 r. Siergiej Skripal został skazany w Rosji na 13 lat więzienia za przekazywanie od lat 90. Brytyjczykom danych na temat działających w Europie rosyjskich agentów. W trakcie procesu przyznał się do stawianych mu zarzutów. W 2010 r. został ułaskawiony i objęty wymianą czterech rosyjskich więźniów na 10 szpiegów przetrzymywanych przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI).

Po przybyciu do Wielkiej Brytanii Siergiej Skripal zamieszkał w Salisbury, skąd – jak się uważa – nadal sporadycznie współpracował z Brytyjczykami, oferując im m.in. doradztwo w sprawach dotyczących rosyjskich służb specjalnych.

Julia Skripal została wypisana ze szpitala 9 kwietnia i przebywa w bezpiecznym miejscu pod ochroną brytyjskich służb.

O próbę zabicia Skripalów brytyjskie władze oskarżyły Rosję, co doprowadziło do najpoważniejszego kryzysu dyplomatycznego w relacjach między tymi państwami od zakończenia zimnej wojny i serii wydaleń rosyjskich dyplomatów z ponad 20 państw.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl