W Bogdance ma powstać nowoczesna elektrownia

W Polsce będzie elektrownia zasilana gazem ze zgazowania węgla w obiegu zamkniętym. Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że elektrownia powstanie w Bogdance, przy kopalni węgla.

Szef resortu energii był gościem „Rozmów niedokończonych” w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

Polski rząd wraca do tematu gazyfikacji węgla. Elektrownia na Lubelszczyźnie powstanie w ramach pilotażu. W budowie biorą udział firmy z Japonii.

Prąd wytworzony z tego typu gazu jest traktowany jako elektrownia gazowa. Możemy więc tutaj, w związku z obwodem zamkniętym, taką drogę wypróbować i chcemy traktować to jako pilotaż – zaznaczył Krzysztof Tchórzewski.

Japończycy projektują i użytkują tego rodzaju technologie od dawna. Instalacje charakteryzują się wyższą sprawnością i mniejszą emisją.

Co więcej, technologia nie wymaga węgla wysokiej jakości, może bazować na surowcu gorszym, w tym np. na węglu brunatnym. Można też używać biomasy albo mieszaniny biomasy z węglem.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl