V. Orban: Fidesz chce pozostać w EPL, potrzebna reforma grupy

Rządzący na Węgrzech konserwatywny Fidesz jest lojalnym członkiem Europejskiej Partii Ludowej (EPL) i chce w niej pozostać – oświadczył premier Węgier Viktor Orban na konferencji prasowej w Strasburgu, zapowiadając działania na rzecz reformy grupy.

Mówiąc o EPL Viktor Orban ocenił, że trzeba powrócić na szlak wytyczony przez ojców założycieli i b. kanclerza RFN Helmuta Kohla – do wartości, odwagi i charakteru – aby także opcja chrześcijańsko-konserwatywna miała swoje miejsce w europejskiej polityce i by tak myślący ludzie byli reprezentowani w Europie, „bo teraz takich nie ma”.

Zdaniem Orbana EPL przeżywa kryzys, a jej jedynym celem jest obecnie to, by „przypadkiem nas nie oskarżono w prasie europejskiej albo na forum europejskim”.

W ostatnich latach „straciliśmy charakter, porzuciliśmy nauki ojców założycieli, staliśmy się europejską rodziną partii, która nie ma charakteru, nie ma własnej woli, jest nieustannie ostrożna i kalkulująca, i praktycznie tak tańczymy, jak nam zagrają socjaliści i liberałowie” – powiedział premier Węgier.

Nawiązując do swych niedawnych rozmów z ministrem spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvinim, Orban dodał, że ochrona granic nie jest sprawą partyjną i jest mu wszystko jedno, czy rząd pragnący je chronić plasuje się na prawo czy na lewo od Fideszu – „liczy się tylko jedno: że chce ochronić granice Europy, bo są naszymi wspólnymi granicami”.

Wtorkową debatę w Parlamencie Europejskim nad projektem rezolucji wzywającej do uruchomienia wobec Węgier art. 7 unijnego traktatu nazwał absurdalną. Podkreślił, że 8 kwietnia były na Węgrzech wybory parlamentarne, w których Węgrzy zdecydowali, jak ma być. Tymczasem teraz PE chce „nadpisać” decyzję podjętą przez Węgrów i zmusić rząd, by zamiast niej realizował to, „co chcą na nas wymusić”.

Według Orbana „tak, jak teraz niektórzy, rozmawiano z nami w czasach komunistycznych”.

„Co z tego, że jesteśmy nie w Związku Sowieckim, tylko w PE” – podczas debaty stosuje się pouczanie, groźby, „komunistyczne tempo” – powiedział.

Viktor Orban podczas debaty przekonywał, że Węgry „nie poddadzą się szantażowi”.

„Będziemy bronić granic, zatrzymywać nielegalną migrację, bronić naszych praw” – mówił. Wyraził przekonanie, że głosowanie nad rezolucją to kara za postawę Budapesztu wobec problemu migracji. Jak zaznaczył, sprawozdanie PE stanowi obrazę dla jego kraju i obraża honor węgierskiego narodu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl