UTK: Ponad 279 mln pasażerów w jedenaście miesięcy

Jak poinformował Urząd Transportu Kolejowego tylko do końca listopada bieżącego roku pociągami podróżowało blisko 280 milionów pasażerów. Jest to wynik o ponad 3,5 proc. większy niż przed rokiem.

Według danych największy udział wśród przewoźników pod względem liczby pasażerów miały Przewozy Regionalne, Koleje Mazowieckie oraz PKP Intercity. Łącznie przewiozły one blisko 61 proc. wszystkich pasażerów.

Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce podkreślił, że rosnąca liczba pasażerów to efekt szeroko zakrojonych inwestycji infrastrukturalnych i taborowych.

– Poprawia się jakość polskich torów, całego taboru i to zaczyna przyciągać pasażerów na kolej. Możemy mieć w najbliższym roku jeszcze drobne perturbacje, ale one związane są z uruchomionym na dużą skalę procesem inwestycyjnym, który przywraca odpowiednią jakość wielu liniom kolejowym. Z tego tytułu pewne utrudnienia są, będą i one muszą być, bo to trzeba wyremontować. Natomiast ten przypływ pasażerów widać. To jest związane z tym, że pociągi są coraz przyjemniejsze, czystsze, szybsze i łatwo dostać się do centrów miast, omijając wszelkie korki drogowe, z którymi mamy do czynienia na co dzień –  zwrócił uwagę Leszek Miętek.

Z informacji Urzędu Transportu Kolejowego wynika również, że do końca listopada przewieziono niecałe 220 milionów ton towarów; w tym obszarze także jest to wynik lepszy od ubiegłorocznego.

Największy udział w towarowym transporcie kolejowym mają PKP Cargo, DB Cargo Polska i Lotos Kolej. Łącznie jest to blisko 68 proc. przewiezionej masy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl