fot. flickr.com

Godzinny postój pociągów w związku ze zmianą czasu

Podróżujący pociągami dziś w nocy muszą się liczyć z ich godzinnym postojem. Ma to związek ze zmianą czasu z letniego na zimowy. Powoduje ona konieczność cofnięcia wskazówek zegara z godziny 3.00 na 2.00.

18 pociągów PKP Intercity, będących wówczas w trasie, zatrzyma się na najbliższej stacji, aby dotrzeć do celu zgodnie z rozkładem.

Informacje na temat dokładnych godzin kursowania składów można uzyskać na stronie internetowej przewoźnika, dzwoniąc na infolinię oraz u konduktora.

Anna Zakrzewska z biura prasowego PKP Intercity, na przykładzie pociągu TLK Karpaty relacji Kraków-Gdynia, podaje, jak będzie wyglądał jego kurs.

– Zmiana czasu będzie dotyczyć osiemnastu pociągów PKP InterCity. Dla każdego składu układany jest indywidualny rozkład jazdy. Upraszczając regułę, która przyjęta jest przez przewoźników kolejowych w Europie Zachodniej, pociągi zatrzymują się na godzinny postój na najbliższej stacji tak, aby wyruszyć w dalszą trasę zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Dla przykładu: pociąg TLK „Karpaty” relacji Kraków-Gdynia będzie miał godzinny postój na stacji Kraków Główny od godziny 2.06 starego czasu tak, żeby odjechać o godzinie 2.09 nowego czasu w dalszą podróż – informuje Anna Zakrzewska.

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października. Stosuje się ją w blisko 70 krajach na świecie.

Wskazówek zegara w Europie nie przesuwają jedynie mieszkańcy Islandii, Rosji i Białorusi. Czas letni wróci 25 marca 2018 roku.

RIRM

drukuj