PKP PLK: do 2022 r. na ponad 130 stacjach pojawi się nowoczesna informacja dla pasażerów

Do połowy 2022 roku na 133 stacjach i przystankach pojawią się wyświetlacze oraz infokioski z informacją o rozkładzie jazdy pociągów – poinformowały w poniedziałek PKP PLK. Inwestycja kosztować będzie 181 mln zł.

W poniedziałek w siedzibie PKP PLK władze spółki podpisały w tej sprawie umowę z konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska, Aldesa Construcciones, Aeronacal de Construcciones e Instalaciones. Inwestycja współfinansowana jest ze środków unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel podkreślił, że poniedziałkowa umowa jest tego typu największą, jaką podpisała spółka.

Na 133 stacjach powstanie nowoczesny system informacji pasażerskiej. Dzięki temu poprawiamy dostępność kolei dla użytkowników” – powiedział prezes PKP PLK.

Ireneusz Merchel dodał, że system informacji pasażerskiej funkcjonuje już m.in. na linii obwodowej w Warszawie, czy linii kolejowej ze stolicy do Grodziska Mazowieckiego.

Członek zarządu PKP PLK, dyrektor ds. realizacji inwestycji Arnold Bresch wyjaśnił, że przez lata każda stacja miała własny system informacji.

„Teraz jest centralna aplikacja, która steruje informacjami głosowymi, tymi wyświetlanymi na peronach. To jednolity system dla całej Polski i pozwala rozszerzać go o kolejne stacje” – wytłumaczył Arnold Bresch.

Arnold Bresch wyjaśnił, że system pojawi się na linii E 20 Rzepin – Poznań – Konin – Warszawa – Terespol (wschód-zachód) oraz na linii E30 na odcinku od Zgorzelca do Wrocławia.

Dyrektor ds. realizacji inwestycji dodał, że w zależności od wielkości stacji, różnić się będzie również system informowania pasażerów. Na tych małych będą to głośniki i wyświetlacze, bądź tablice informacyjne. Na większych system będzie bardziej rozbudowany m.in. o infokioski.

Urządzenia pojawią się np. na stacjach Węgliniec, Bolesławiec, Legnica, Malczyce, w Świebodzin, Swarzędz, Konin, Kutno, Łowicz, Sochaczew, Błonie, Mińsk Mazowiecki, Siedlce Zachodnie, Biała Podlaska, Terespol.

PAP

drukuj