W Ustrzykach Dolnych rozpoczyna się Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

W Ustrzykach Dolnych zaczyna się Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej, które gromadzi blisko 4 tysiące młodych ludzi. Przez trzy dni uczestnicy będą brali udział w celebracjach liturgicznych, grupach dzielenia i spotkaniach ze świadkami wiary.

Program zawiera codzienne uczestnictwo w Eucharystii, spotkania w grupach dzielenia, oraz cykl imprez nazwany Dumni z Ewangelii, w którym młodzi ludzie, będą mogli wysłuchać świadectwa nawrócenia Patrycji Hurlak, wysłuchać koncertu kleryckiego zespołu Spes lub koncertu Siewców Lednicy. Jest to także czas na spowiedź, indywidualną adorację lub rozmowę o swoim powołaniu. Szczególną wymowę mają piątkowe nabożeństwa, które odwołują się do tematu roku duszpasterskiego.

W tym roku będziemy celebrować nabożeństwo nazwane – „Idźcie i głoście” – jest w nim zawarty obrzęd posłania. Ma on uświadomić że każdy jest misjonarzem. Wszyscy uczestnicy podczas obrzędu otrzymają zwój Słowa Bożego, a następnie zostaną posłani: z Bożym Słowem idźcie i głoście. Nabożeństwa będą sprawowane przez naszych biskupów, ale kazanie wygłoszą misjonarze na co dzień pracujący poza naszą archidiecezją – mówił ks. dr Łukasz Jastrzębski ceremoniarz archidiecezji przemyskiej.

Po raz pierwszy takie spotkanie obywa się w Ustrzykach Dolnych leżących u stóp Bieszczad. Wcześniejsze spotkania miały miejsce w Przemyślu, Krośnie, Jarosławiu, Przeworsku, Brzozowie i Leżajsku. Dziesięciotysięczne miasteczko oraz okoliczne wioski przyjmą młodzież całej archidiecezji przemyskiej, większość pielgrzymów nocuje w prywatnych mieszkaniach.

– Trzeba powiedzieć, że Ustrzyki Dolne są specyficznym miastem, ponieważ większość mieszkańców mieszka w blokach, więc trudno jest im przyjąć młodzież do siebie, ale mimo to duża część młodzieży mieszka w prywatnych domach, reszta w pensjonatach, hotelach i szkołach. Poza tym mieszkańcy bardzo chętnie włączali się, pomagali i angażowali się w przygotowanie tego wydarzenia wiary – mówił koordynator Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej – ks. Witold Orzechowski.

Spotkania młodych w Archidiecezji przemyskiej organizowane są od 23 lat. To inicjatywa poprzedniego metropolity przemyskiego ks. abp Józefa Michalika, który wzorem Ojca świętego chciał, by w Niedzielę Palmową młodzież gromadziła się na wspólnej modlitwie.

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej zostało objęte patronatem medialnym przez Radio Maryja i Telewizję TRWAM.

RIRM/ks. Maciej Flader

drukuj