fot. flickr

Ustawa o zakazie handlu w niedziele trafi do prezydenta

Ustawa ograniczająca handel w niedzielę trafi na biurko prezydenta. Sejm pozytywnie zaopiniował poprawki Senatu.

Od 1 marca handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany – początkowo do dwóch niedziel w 2018 r., a następnie do jednej niedzieli w 2019 r. Od 2020 r. będzie obowiązywał całkowity zakaz handlu w niedziele.

Senatorowie doprecyzowali m.in. kwestie sprzedaży w kwiaciarniach, piekarniach oraz cukierniach.

Handel w tych miejscach będzie dozwolony, gdy przeważająca działalność będzie polegać odpowiednio na sprzedaży kwiatów, wyrobów piekarniczych czy cukierniczych.

Jesteśmy zadowoleni, że po 27 latach doczekaliśmy się ustawy, która reguluje pracę w niedzielę – mówił Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Jest jeszcze wiele niedociągnięć odnośnie funkcjonowania tej ustawy, ale myślę, że w trakcie wejścia jej w życie będzie to nowelizowane. Tak nam obiecali przedstawiciele rządu. Póki co, pracownicy bardzo się cieszą, że w końcu ta sprawa będzie uregulowana – powiedział Alfred Bujara.

 W tym roku z handlu wyłączone zostaną 23 niedziele. Zakupy będzie można zrobić w pierwszą i ostatnią niedziele miesiąca. Za złamanie zakazu ustawa przewiduje karę grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł.

Projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ „Solidarność”.

RIRM

drukuj