Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie

Głęboko wierzę, że wręczam nominacje generalskie ludziom, którzy bohaterstwo i miłość ojczyzny, determinację w budowaniu silnej Polski mają głęboko w sercu – powiedział prezydent Andrzej Duda, który we wtorek wręczył awanse generalskie i admiralskie 14 oficerom.

„Wręczając panom generałom te nominacje, czy to na kolejny stopień generalski, czy też po raz pierwszy dla tych, którzy wchodzą dopiero do korpusu generałów RP, głęboko wierzę, że wręczam je ludziom, którzy bohaterstwo, miłość ojczyzny, determinację w budowaniu silnej Polski, bezpiecznej Polski, mają głęboko w sercu. A oprócz tego mają drugą rzecz: niezbędne umiejętności i wiedzę, którą nabyliście państwo w czasie studiów, którą nabyliście państwo w czasie wielu lat dotychczas swojej służby na RP. Macie jeszcze trzeci niezwykle ważny element, doświadczenie” – powiedział prezydent.

Przypomniał, że kilka godzin wcześniej na okręcie ORP Błyskawica wręczył nominację admiralską dla kontradmirała dowódcy 3. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr. Krzysztofa Jaworskiego.

„Stało się to w dniu tak drogim dla marynarki wojennej, w dniu, który jest zarazem uczczeniem 98. rocznicy jej odrodzenia” – zaznaczył Duda.

Zwrócił uwagę, że dzisiejsza marynarka wojenna jest kontynuacją tej, która dynamicznie rozwijała się w II Rzeczypospolitej.

„I która byłą jedną z najlepiej przygotowanych i wyposażonych marynarek wojennych w Europie” – mówił Duda.

„Mam nadzieję, że obecna polska marynarka wojenna, jako część polskich sił zbrojnych, jako część Wojska Polskiego, będzie w stanie dorównać, także pod względem wyposażenia, pod względem nowoczesności, tamtej wielkiej tradycji, o co będziemy dbali wszyscy. Poczynając od dowództwa marynarki, poprzez ministra obrony narodowej, jak i mnie, prezydenta RP, zwierzchnika sił zbrojnych” – dodał prezydent.

Awans na generała brygady odebrał m. in. wyznaczony na dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej Wiesław Kukuła. Wśród nowych generałów są także inspektor Sił Powietrznych, dwaj szefowie zarządów Inspektoratu Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, komendant główny Żandarmerii Wojskowej i jego zastępca, dwóch dowódców brygad i jeden zastępca dowódcy dywizji w Wojskach Lądowych, jeden dowódca flotylli w Marynarce Wojennej oraz rektorzy komendanci trzech uczelni wojskowych.

PAP/RIRM


GALERIA: Uroczystość wręczenia przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji generalskich fot. Andrzej Byszuk/Nasz Dziennik

drukuj