fot. flickr.com

Ustawa o dostępności na pomoc niepełnosprawnym

Ustawa o dostępności to potrzebny i oczekiwany krok, na który czekały szczególnie osoby niepełnosprawne. To walka z barierami architektonicznymi, które stanowią przeszkodę w codziennym życiu.

Brak podjazdów dla wózków to problem, z którym niejednokrotnie mierzą się osoby niepełnosprawne, starsze i matki z dziećmi. Ustawa o dostępności, którą w ostatnim czasie przyjął Sejm, ma to zmienić.

– To dostosowanie wszystkich obiektów użyteczności publicznej pod kątem osób z niepełnosprawnością, ale również pod kątem osób starszych, pod kątem matek z dziećmi, czyli tych wszystkich, dla których te bariery architektoniczne stanowią czasem bardzo dużą przeszkodę w tym, żeby przyjść do ośrodka zdrowia, do biblioteki, do jakiegoś urzędu – mówi dyrektor małopolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych Marta Mordarska.

I – jak zaznacza – PFRON ma tu bardzo ważne zadania.

– Tutaj będzie można składać skargi do PFRON-u, który będzie podejmował określone działania i w ostateczności też decyzje administracyjne, a także grzywny, które będą stosowane wobec tych podmiotów, które będą w wyjątkowo oporny sposób reagować na potrzeby wszystkich osób z niepełnosprawnością czy seniorów – dodaje.

Od wielu lat środki PEFRON-u służą do likwidacji barier.

– Za chwilę będziemy mieć nowe konkursy ogłaszane przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które będą adresowane do szkół, szpitali i do instytucji publicznych, na mocy których te środki będą wykorzystywane właśnie na likwidację barier – wskazuje Marta Mordarska.

Wszystko po to, by choć trochę ułatwić codzienne życie osób niepełnosprawnych i starszych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj