USA: stan Idaho może zezwolić na egzekucje przez rozstrzelanie

Legislatura amerykańskiego stanu Idaho przyjęła większością głosów ustawę zezwalającą na wykonywanie kary śmierci przez pluton egzekucyjny. Można ją będzie stosować, kiedy zabraknie substancji do śmiercionośnych zastrzyków.

Ustawę przyjęto większością głosów pozwalającą na przełamanie ewentualnego weta republikańskiego gubernatora stanu, Brada Little. AP podała, że wyraził on poparcie dla kary śmierci, chociaż generalnie nie komentuje trafiających do niego aktów prawnych zanim ich nie podpisze lub nie zawetuje.

„W Idaho była opcja użycie plutonu egzekucyjnego, ale nigdy z niej nie skorzystano. Została usunięta z prawa stanowego w 2009 roku po tym, jak Sąd Najwyższy USA podtrzymał przepisy o stosowaniu powszechnej wówczas metody śmiercionośnego zastrzyku” – wyjaśnia AP.

Według Centrum Informacji o Karze Śmierci (DPIC) w Ameryce tylko Mississippi, Utah, Oklahoma i Karolina Południowa mają obecnie prawo zezwalające na rozstrzelanie w przypadku, gdy inne metody egzekucji są niedostępne

Cytowany przez AP republikański współwnioskodawca ustawy senator ze stanu Idaho, Doug Ricks, podkreślił, że szukanie substancji do śmiercionośnego zastrzyku może trwać „w nieskończoność”. Egzekucje przez rozstrzelanie uznał za „humanitarne”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl