Autorstwa Federal Bureau of Investigation - Extracted from PDF file available on this page (direct PDF URL here), and colorized according to bitmap version on the FBI home page and other versions such as Image:FBISeal.png. Most bitmap versions use gradients, but I'm not experienced enough to add those., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2877247

USA: Rosjanin, który przekazywał informacje o D. Trumpie, aresztowany pod zarzutem okłamywania FBI

Analityk Igor Danczenko, który zbierał w roku 2016 niepotwierdzone – jak się okazało – informacje na temat domniemanych powiązań poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa z Rosją, został dziś aresztowany. Jest oskarżony m.in. o okłamywanie FBI.

Obywatel Rosji, który był kluczowym źródłem informacji, wykorzystanych w dossier zarzutów z 2016 roku, dotyczących rzekomych powiązań byłego prezydenta Donalda Trumpa z Rosją, został aresztowany i postawiony w stan oskarżenia za rzekome okłamywanie FBI. (…) Stanął w obliczu pięciu zarzutów o składanie fałszywych zeznań – podało amerykańskie radio publiczne NPR.

Z kolei według „New York Timesa” mężczyzna, urodzony w Rosji i mieszkający w USA, współpracował z Christopherem Steele’em, autorem dossier zawierającego plotki i niepotwierdzone opinie na temat Trumpa. Działo się to w ramach finansowanych przez Demokratów badań nad opozycją. Pogłoski sugerowały, że Trump spiskował z rosyjskim wywiadem w tajnej operacji, mającej mu pomóc w zwycięstwie wyborczym nad Hillary Clinton.

Aresztowanie analityka, Igora Danczenki, jest częścią dochodzenia specjalnej rady, prowadzonej przez Johna H. Durhama. Został on wyznaczony przez administrację Trumpa do kontroli dochodzenia w sprawie Rosji pod kątem wszelkich wykroczeń – napisał „New York Times”, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.

Jak przypomniał dziennik, niektóre informacje z dossier Steele’a były zawarte we wniosku o zainstalowanie przez FBI podsłuchu byłemu doradcy kampanii Trumpa w październiku 2016 roku. Inne fragmenty, zwłaszcza pikantne twierdzenie o rzekomej seks taśmie, wywołały polityczną i medialną burzę.

Większość ważnych twierdzeń w dossier, które zostało napisane przez pracodawcę pana Igora Danczenki, Christophera Steele’a, byłego agenta brytyjskiego wywiadu – nie została udowodniona, a niektóre zostały obalone – zauważyła nowojorska gazeta.

Nawiązała też do przesłuchania Igora Danczenki w 2017 przez FBI. Wynikało z niego, że pewne aspekty dossier były mylące i spekulatywne. Wiele materiałów zawierało informacje z trzeciej ręki.

Dochodzenie inspektora generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości z 2019 roku ostro skrytykowało FBI za dalsze cytowanie materiałów z dossier po tym, gdy biuro przeprowadziło wywiad z panem Igorem Danczenko, nie ostrzegając sędziów, że niektóre z jego wypowiedzi podają w wątpliwość zawartość dossier – zaznaczył „New York Times”.

W odniesieniu do raportu inspektora generalnego dodał, że dekadę wcześniej, kiedy Igor Danczenko pracował dla prominentnego waszyngtońskiego think-tanku Brookings Institution, był przedmiotem dochodzenia kontrwywiadu w sprawie mającej ustalić, czy był rosyjskim agentem.

Nigdy nie byłem rosyjskim agentem. (…) Sugerowanie tego jest niedorzeczne. To, moim zdaniem, jest oszczerstwo – przekonywał cytowany przez gazetę Igor Danczenko.

Zyskał on sławę jako analityk Rosji dzięki ujawnieniu, że praca doktorska prezydenta Rosji Władimira W. Putina zawierała materiały, które były plagiatem. W rozmowie „NYT” w minionym roku argumentował, że miał za zadanie zebrać „surowe dane wywiadowcze” i po prostu przekazywał je Christopherowi Steele’owi.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl