USA: Referendum ws. Pomnika Katyńskiego

Mieszkańcy Jersey City zdecydują o losie Pomnika Katyńskiego. Sąd hrabstwa Hudson zdecydował, że rada miasta nie musi ponownie głosować nad zmianą lokalizacji pomnika. To oznacza referendum. Władze miasta wyznaczyły datę na 11 grudnia.

Burmistrz Jersey City Steven Fulop zamierza przenieść Pomnik Katyński. Z Exchange Place monument ma trafić na oddalone o 60 metrów miejsce przy nabrzeżu rzeki Hudson naprzeciw Manhattanu. Ten pomysł krytykowała Polonia oraz polskie władze. O losie pomnika zdecydują w referendum mieszkańcy miasta. Większość z uprawnionych do udziału w referendum nie ma polskiego pochodzenia. Rodacy stanowią – według szacunków Polonii – od 5 do10 proc. elektoratu miasta. Odpowiadając „tak” lub „nie”, wyborcy zadecydują, czy pomnik ma być przemieszczony, czy też pozostanie w dotychczasowej lokalizacji.

Nawet jeśli mieszkańcy miasta sprzeciwią przesuwaniu Pomnika Katyńskiego, to jego los nadal będzie niepewny. Radni Jersey City nie poparli bowiem uchwały o zatwierdzeniu obecnej lokalizacji monumentu przy Exchange Place.

Symboliczne określenie „Zbrodnia Katyńska” oznacza masowe wymordowanie polskich obywateli, dokonane przez Rosję w 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD. Mord ten był zbrodnią zaplanowaną przez najwyższe władze partyjne i państwowe ówczesnej Rosji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj