fot. twitter.com

USA przejęły statek handlowy Korei Północnej

USA po raz pierwszy przejęły duży północnokoreański statek handlowy, który transportował węgiel z Korei Północnej, co jest naruszeniem międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Pjongjang – podało w czwartek amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości.

Statek „Wise Honest”, który został zatrzymany w kwietniu 2018 roku w Indonezji, z załogą liczącą 24 osoby, został skonfiskowany przez USA i zbliża się obecnie do ich wód terytorialnych – powiedział przedstawiciel resortu.

Ministerstwo sprawiedliwości poinformowało w komunikacie, że statek był wykorzystywany przez firmę Korea Songi Shipping Company, która łamiąc amerykańskie przepisy, płaciła załodze oraz za serwisowanie statku w dolarach, przelewając te sumy przez amerykańskie banki.

„Płatności sięgające 750 tys. dol. zostały przelane przez konta w amerykańskiej instytucji finansowej w związku z transportem węgla na pokładzie +Wise Honest+ w marcu 2018 roku” – głosi oświadczenie resortu.

Według agencji ONZ monitorujących przestrzeganie sankcji statek transportował 25,5 tys. ton węgla, gdy został zatrzymany. Wartość ładunku wyniosła około 3 mln dol. Władze Indonezji poinformowały, że „Wise Honest” był zarejestrowany jednocześnie pod banderą Sierra Leone i Korei Północnej.

PAP/RIRM

drukuj