fot. PAP/EPA

USA: Prokurator Generalny zaakceptował przekazanie skonfiskowanych rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy

Prokurator Generalny USA, Merrick Garland, zaakceptował przekazanie skonfiskowanych rosyjskich aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy – powiadomiła agencja Ukrinform. Merrick Garland poinformował o tym w piątek na spotkaniu z ukraińskim prokuratorem Andrijem Kostinem.

„Wydaję zgodę na pierwsze w historii przekazanie skonfiskowanych rosyjskich aktywów w celu wykorzystania ich na Ukrainie” – powiedział Merrocl Garland podczas spotkania z Andrijem Kostinem w Waszyngtonie.

Jak oznajmił, chodzi o aktywa objęte aresztem po tym, jak USA oskarżyły rosyjskiego oligarchę Konstantina Małofiejewa o uchylanie się od sankcji.

Areszt nałożono na kwotę kilku milionów dolarów ze środków amerykańskiej firmy zamieszanej w proceder omijania sankcji przez Konstantina Małofiejewa. W ostatnich dniach sąd okręgowy w Nowym Jorku zadecydował o zajęciu kwoty 5,4 mln USD należących do oligarchy na rzecz Stanów Zjednoczonych. Garland zapowiedział, że środki te trafią do Departamentu Stanu USA, który przekaże je w celu wsparcia narodu ukraińskiego.

Konstantin Małofiejew, właściciel prawosławnego kanału telewizyjnego Cargrad, jest w USA oskarżony o finansowanie separatyzmu na Krymie i został w 2014 roku objęty sankcjami. Osiem lat później amerykańska prokuratura oskarżyła go o uchylanie się od nałożonych ograniczeń.

PAP

drukuj