USA: Prezydent Trump poszukuje rozwiązania w kwestii tzw. marzycieli

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump szuka kompromisu w sprawie tak zwanych marzycieli. Chodzi o nielegalnych migrantów, którzy przybyli do USA jako dzieci. Jeśli Kongres nie podejmie konkretnych decyzji, to od marca grozi im deportacja. Chodzi o ponad 700 tysięcy osób. Wśród nich są 3 tysiące Polaków.

Dreamersi, czyli marzyciele, to osoby w wieku kilkunastu lub dwudziestu kilku lat, które zostały nielegalnie przywiezione do USA jako dzieci. Ich status reguluje ustawa DACA wprowadzona za prezydentury Baracka Obamy, która zapewnia im czasową ochronę przed deportacją oraz pozwolenie na pracę.

– Była to ustawa, która stworzyła program – można powiedzieć – długofalowego zalegalizowania pobytu takich osób. Była to ustawa, która wychodziła naprzeciw faktowi, że wielu z nielegalnych migrantów to były dzieci, które nie miały żadnej świadomości i możliwości podejmowania samodzielnych decyzji – mówi prawnik Sławomir Koroluk.

Na początku września minionego roku Donald Trump oznajmił, że zamierza program wygasić. Tłumaczył, że był wprowadzony w sposób niezgodny z konstytucją. Marzycielom grozi utrata pozwolenia na pracę i deportacja poczynając od 5 marca, jeśli Kongres do tego czasu nie znajdzie jakiegoś trwałego rozwiązania. Prezydent dwukrotnie spotkał się z przywódcami Partii Republikańskiej w Kongresie, aby znaleźć kompromis w tej sprawie.

– Naprawdę uważam, że powinniśmy działać w kierunku stałych rozwiązań w odniesieniu do całej sytuacji związanej z migracją – wskazuje prezydent USA Donald Trump.

Prof. Mieczysław Ryba przypomina, że USA są krajem imigrantów, a ich masowy napływ w ostatnich latach powodował pewne problemy oraz konflikty społeczne, szczególnie, gdy nasiliły się zamachy islamistów.

– Polityka migracyjna Trumpa, zwłaszcza zapowiedzi jej zaostrzenia, były bardzo jednoznaczne. Są z kolei przypadki ludzi, którzy od dawna mieszkają w Stanach, są zadomowieni i zasymilowani. W tym względzie szuka on pewnego kompromisu po to, aby nie wylewać dziecka z kąpielą – podkreśla prof. Mieczysław Ryba.

Sędzia federalny w San Francisco tymczasowo zablokował egzekwowanie decyzji Białego Domu o likwidacji programu pozwalającego marzycielom na pobyt i pracę w USA.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl