USA: Huragan Michael zbliża się do wybrzeży Florydy

Zbliżający się znad Zatoki Meksykańskiej do wybrzeży Florydy huragan Michael przekształcił się w środę w burzę tropikalną – podało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC).

Zmiana ta oznacza podniesienie z kategorii 3 do kategorii 4 poziomu zagrożenia w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Michael niesie obecnie ze sobą wiatry o prędkości do 220 kilometrów na godzinę wzbijające fale morskie o wysokości do 4 metrów.

„TO WASZA OSTATNIA SZANSA na ewakuację zanim w ciągu najbliższych kilku godzin warunki zaczną się pogarszać” – napisał na Twitterze w środę rano w apelu do mieszkańców zagrożonych terenów gubernator Florydy Rick Scott.

Huragan przyniesie zapewne ze sobą obfite deszcze, co poza Florydą odczują także Alabama, Georgia oraz obie Karoliny. Prognozy dla niektórych miejsc mówią nawet o opadach 30-centymetrowych. Według najnowszego raportu NHC, szybko przemieszczający się Michael znajduje się około 145 mil (230 kilometrów) od miasta Panama City na północno-zachodnim wybrzeżu Florydy.

Prezydent Donald Trump ogłosił stan pogotowia dla całej Florydy, co umożliwia agendom federalnym udzielenie władzom stanowym i lokalnym pomocy w zwalczaniu skutków żywiołu.

Zagrożony region może doznać „poważnych szkód infrastrukturalnych”, szczególnie jeśli chodzi o sieć energetyczną, instalacje oczyszczania ścieków i transport – oświadczył na telekonferencji wicedyrektor Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) Jeff Byard. Według niego nakaz bądź zalecenie ewakuacji przedstawiono około 500 tysiącom osób.

Do pomocy w ewakuacji skierowano około 2,5 tys. żołnierzy florydzkiej gwardii narodowych, a ponad 4 tys. innych jest w stanie gotowości. Na wezwanie oczekuje też 17 tys. pracowników ekip naprawczych wodociągów, gazociągów i sieci elektrycznej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl