USA: Florence może stać się ekstremalnie groźnym huraganem

Pomimo że spodziewane jest powolne słabnięcie huraganu dziś pod wieczór, Amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC) poinformowało, że Florence może stać się ekstremalnie groźnym huraganem, gdy zbliży się do południowo-wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych.

NHC podało, że Florence, huragan 3 kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, znajduje się w odległości 595 km na południowy wschód od wybrzeży w Karolinie Południowej, wiatr wieje z prędkością 185 km/godz. Wydane ostrzeżenia przed huraganem dotyczą 10 mln mieszkańców. Obowiązkowa ewakuacja została ogłoszona w części stanów Północna Karolina, Południowa Karolina i Wirginia.

Huragan, mimo iż powoli słabnie, nadal pozostaje wyjątkowo groźny. Przewiduje się, że epicentrum Florence przesunie się nad południowo-zachodnim Oceanem Atlantyckim między Bermudami a Bahama, a następnie zbliży się do wybrzeży Północnej lub Południowej Karoliny.

W związku z huraganem w Karolinie Północnej i Południowej oraz w Wirginii i w Georgii wprowadzono stan wyjątkowy. Gubernatorzy zarządzili ewakuację około 1,5 mln osób z miejscowości przybrzeżnych, a ci, którzy zdecydowali się pozostać na miejscu, przygotowują się na najgorsze – gromadzą zapasy wody i wszelkie środki niezbędne do przetrwania.

PAP/RIRM

drukuj