Szef NATO przekonany, że Trump uszanuje zobowiązania USA w Sojuszu

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził przekonanie, że Donald Trump jako prezydent USA będzie szanować zobowiązania tego kraju w ramach Sojuszu. Stoltenberg pozytywnie ocenił też plan UE dotyczący wzmocnienia jej obronności.

„Prezydent elekt Donald Trump mówił podczas kampanii wyborczej, że jest wielkim fanem NATO. Jestem pewien, że będzie on prezydentem, który będzie szanował wszystkie zobowiązania USA w Sojuszu. Silne NATO jest ważne dla Europy, ale dla i USA” – powiedział Stoltenberg dziennikarzom przed wtorkowym spotkaniem z ministrami obrony państw UE w Brukseli.

Stoltenberg dodał, że zgadza się z Trumpem, który podkreślał potrzebę zwiększania wydatków na obronność przez europejskich członków Sojuszu. Dlatego – jak powiedział – z zadowoleniem zareagował na przyjęcie przez UE planu dotyczącego wzmacniania jej bezpieczeństwa i obrony.

„Od chwili, gdy zostałem sekretarzem generalnym NATO, powtarzałem, że Europa musi więcej robić i więcej inwestować w obronę. To się dzieje. Cieszę się, że po wielu latach cięć w wydatkach na obronę teraz Europa inwestuje więcej w odpowiedzi na większe zagrożenia i wyzwania dla naszego bezpieczeństwa” – powiedział Stoltenberg. Jak dodał, NATO pozostanie jednak fundamentem bezpieczeństwa UE i obszaru transatlantyckiego.

Pytany o poniedziałkową pierwszą rozmowę telefoniczną Trumpa i prezydenta Rosji Władimira Putina szef NATO wskazał, że tego typu kontakty prezydenta elekta ze światowymi przywódcami to normalna rzecz.

„Nasze przesłanie do Rosji jest takie, że chcemy dialogu. Rosja jest naszym największym sąsiadem i nim pozostanie. Zwłaszcza w czasie napięć i wyzwań dla bezpieczeństwa ważne jest, by kanały dialogu pozostały otwarte. Nie ma sprzeczności między działaniami obronnymi a dialogiem” – powiedział Stoltenberg.

Podkreślił jednocześnie, że NATO nie zaakceptuje naruszenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, dlatego odpowiedziało na rosyjską agresję przeciw Ukrainy.

Według Stoltenberga w „bliskiej przyszłości” planowane jest spotkanie Rada NATO-Rosja.

Wtorkowe posiedzenie ministrów obrony państw UE z udziałem szefa NATO poświęcone jest wdrażaniu podpisanej w lipcu w Warszawie wspólnej deklaracji o wzmocnieniu współpracy między UE a Sojuszem Północnoatlantyckim.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl