fot. PAP/EPA

USA: Dreamliner zawrócił po pięciu godzinach lotu

Boeing 787 Dreamliner należący do japońskich linii lotniczych Japan Airlines i lecący z Bostonu do Tokio zawrócił po kilku godzinach lotu z powodu możliwej usterki – poinformował przewoźnik w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego.

Jak tłumaczyła kompania powietrzna, „były to standardowe środki zapobiegawcze”, gdyż należało sprawdzić wskaźnik mówiący o możliwym problemie z pompą paliwa i bezpiecznie wylądować – powiedziała rzeczniczka Japan Airlines, Carol Anderrson.

Pilot nie zgłaszał awarii i samolot wytracił całe paliwo przed lądowaniem – dodała rzeczniczka amerykańskiego Federalnego Urzędu Lotnictwa (FAA) Arlene Sarlac.

Dreamliner był w powietrzu przez ponad pięć godzin.

W styczniu wstrzymano eksploatację 50 samolotów Boeing 787 Dreamliner, w tym dwu PLL LOT. Był to efekt problemów z wadliwymi akumulatorami maszyn. LOT z powodu uziemienia B787 musiał tymczasowo wyleasingować do obsługi tras transatlantyckich trzy samoloty: Boeing 777, Boeing 767 oraz Airbus 330.

Przed tygodniem na londyńskim lotnisku Heathrow wybuchł pożar w Boeingu 787 etiopskich linii lotniczych; na pokładzie nie było pasażerów. Tego samego dnia dreamliner brytyjskich linii Thomson Airways musiał zawrócić z trasy z powodu problemów technicznych.

PAP/RIRM

drukuj