USA – Chińczyk oskarżony o szpiegostwo zwolniony z więzienia za kaucją

Jak poinformowały czwartek służby prasowe chińskiego Uniwersytetu Tiencin, który jest pracodawcą prof. Zhang Hao, został on zwolniony z więzienia za kaucją. Jest jednym z sześciu Chińczyków oskarżonych o szpiegostwo gospodarcze i kradzież tajemnic handlowych.

Prof. Zhang i pięciu innych obywateli Chin, w tym dwóch kolejnych profesorów, oskarżono w maju o szpiegowanie na rzecz uczelni i przedsiębiorstw kontrolowanych przez chińskie władze. Mieli oni wykradać ważne technologie amerykańskim firmom Avago Technologies i Skyworks Solutions produkującym układy półprzewodnikowe.

Rzecznik Uniwersytetu Tiencin potwierdził w rozmowie z agencją Reutera, że profesor wyszedł z więzienia i przebywa obecnie u swych krewnych.

Jak komentuje Reuters, wypuszczenie Zhanga z więzienia może załagodzić nieco napięcia między Waszyngtonem a Pekinem przed wizytą prezydenta Xi Jinpinga w USA, przewidzianą na wrzesień.

Celem spisku Chińczyków, który miał zostać zawiązany się w 2006 roku, była kradzież tajemnic handlowych firmy Avago z siedzibą w Kalifornii oraz firmy Skyworks z Massachusetts, a zwłaszcza ich technologii stosowanych w telefonii komórkowej.

Spisek został zorganizowany pod nadzorem osób z Uniwersytetu Tiencin we wschodnich Chinach poprzez fasadową spółkę na Kajmanach dla przedsiębiorstwa ROFS Microsystems, które miało produkować te technologie.

36-letni Hao Zhang to dawny pracownik Skyworks i profesor Uniwersytetu Tiencin. Jednego ze swych domniemanych wspólników, 35-letniego Wei Panga, spotkał na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (USC), gdy robił tam doktorat. Prowadzili wspólnie badania finansowane przez Agencję ds. Zaawansowanych Projektów Badawczych (DARPA) amerykańskiego ministerstwa obrony.

Wei Pang, również profesor na Uniwersytecie Tiencin, pracował dla Avago w Kolorado.

Wśród pozostałych oskarżonych jest jeszcze jeden profesor z tego samego uniwersytetu w Chinach, a także absolwent tej uczelni, dawny student USC i prokurent firmy ROFS.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl