USA zapowiadają „serię akcji” przeciwko rządowi Wenezueli

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował w piątek w telewizji Fox News, że Stany Zjednoczone w najbliższych dniach przeprowadzą „serię akcji” przeciwko rządowi Wenezueli. Szczegółach tych planów amerykański szef dyplomacji nie zdradził.

„Przeprowadzimy w najbliższych dniach serię akcji w celu kontynuowania nacisków na przywódców wenezuelskich, którzy działają przeciwko społeczeństwu tego kraju. Jesteśmy zdeterminowani w chęci zagwarantowania, że ludzie w Wenezueli będą mieli coś do powiedzenia”- powiedział Mike Pompeo.

W maju br. prezydentem Wenezueli na drugą kadencję został Nicolas Maduro, oskarżany przez przeciwników i społeczność międzynarodową o osłabianie demokracji i doprowadzenie zamożnej Wenezueli do stanu katastrofy humanitarnej. Stany Zjednoczone, podobnie jak wiele innych krajów, uznało te wybory za nieprawomocne i nałożyły na ten kraj dodatkowe sankcje, w ramach których zabroniono amerykańskim firmom i obywatelom USA pomagania rządowi Wenezueli w sprzedaży nieruchomości i dóbr inwestycyjnych.

Wenezuela od kilku lat pogrążona jest w kryzysie gospodarczym i społecznym, zmaga się z recesją i wielocyfrową inflacją oraz niedoborami żywności i leków. Opozycja oskarża prezydenta Maduro o doprowadzenie bogatego w surowce kraju do ruiny gospodarczej. 96 proc. swych przychodów Wenezuela czerpie ze sprzedaży ropy naftowej. Spadek cen surowców energetycznych w ostatnich lata wydatnie pogłębił wenezuelski kryzys.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl