Portugalska policja przejęła blisko pół tony brazylijskiej kokainy

Ponad 491 kilogramów kokainy udało się przejąć portugalskiej policji w lizbońskim porcie. Narkotyki przemycała z Brazylii międzynarodowa grupa przestępcza. Policja zatrzymała pięć osób, które miały odebrać ładunek i wysłać go do innych państw Europy.

„Zatrzymani to osoby w wieku od 32 do 52 lat; pochodzą z Portugalii i Brazylii” – poinformowała w czwartek Fernanda Ines z Komendy Głównej Policji w Lizbonie. Dodała, że przechwycona kokaina była ukryta w kontenerach z maszynami wyprodukowanymi w Brazylii.

W trakcie policyjnej akcji zarekwirowane zostały również cztery auta, kilka tysięcy euro, różnorodny sprzęt elektroniczny, a także pistolet i dwa karabiny wraz z amunicją.

Przedstawicielka portugalskiej policji wyjaśniła, że zatrzymane osoby należały do silnie zhierarchizowanego międzynarodowego gangu specjalizującego się w przemycie narkotyków z Ameryki Południowej do Europy. Dodała, że ujęci byli obserwowani przez inspektorów policji od ponad roku.

Portugalia jest jedną z głównych bram, przez które do Unii Europejskiej trafia kokaina. Ma to związek z położeniem geograficznym tego iberyjskiego kraju. Nieprzypadkowo też w Lizbonie działa antynarkotykowa instytucja unijna EMCDDA.

PAP/RIRM

drukuj