Portugalia: Proces policjantów współpracujących z kolumbijską mafią

W Lizbonie ruszył we wtorek proces trzech wysokich rangą policjantów, którzy według prokuratury współpracowali z kolumbijską mafią. Śledczy sądzą, że stali oni na czele blisko 30-osobowej grupy osób skorumpowanych przez narkotykowy kartel, w tym policjantów.

Wśród oskarżonych jest były szef wydziału ds. walki z przemytem narkotyków w stołecznej komendzie policji oraz dwóch innych policjantów.

Według aktu oskarżenia, od kilku lat współpracowali oni z kolumbijską mafią w procederze przemytu narkotyków z Ameryki Południowej do Portugalii. Stamtąd narkotyki, głównie kokaina, miały trafiać w głąb Europy.

Policjanci są oskarżeni o przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej, przemyt narkotyków oraz udział w korupcji. Śledczy potwierdzili, że w zamian za informacje dotyczące policyjnych dochodzeń, oskarżeni otrzymywali od kolumbijskiej mafii pieniądze. Część z nich była wpłacana na konta bankowe członków rodzin oskarżonych.

Jak poinformowała prokuratura generalna w Lizbonie, dwaj z oskarżonych, którym we wtorek postawiono zarzuty, przez kilka lat uchodzili za jednych z najlepszych inspektorów w sekcji zwalczania przemytu narkotyków i byli nagradzani w związku ze skutecznym zwalczaniem narkobiznesu.

„Śledztwo dowiodło, że ich skuteczność wynikała z wiedzy przekazywanej im przez kolumbijskich mafiosów na temat konkurencyjnych grup przemytników transportujących narkotyki do Portugalii. W ten sposób zatrzymywali oni członków innych grup przestępczych” – ujawniło źródło zbliżone do śledztwa.

Trzej oskarżeni wpadli w wyniku prowadzonego od 2006 r. dochodzenia, w którym zarzuty postawiono już 29 osobom, w tym kilku policjantom. W trakcie śledztwa zarekwirowano blisko tonę pochodzącej z Kolumbii kokainy, a także gotówkę szacowaną na kilkadziesiąt tysięcy euro.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl