fot. TV Trwam News

Urząd Wojewódzki w Poznaniu wesprze finansowo kombatantów Czerwca’56

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu przyjmowane są wnioski o udzielenie pomocy finansowej kombatantom Czerwca’56. Wnioski można składać do końca kwietnia. Na wypłaty rząd przeznaczył łącznie pół miliona złotych.

Z pomocy finansowej skorzystać mogą czynni uczestnicy wydarzeń poznańskiego Czerwca 1956 roku, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

– Wojewoda wielkopolski zaprasza wszystkich kombatantów Czerwca 56, osoby represjonowane, osoby poszkodowane w wyniku tych zdarzeń, które miały miejsce w 1956 roku w Poznaniu, aktywnych uczestników powstania Czerwiec 56 do składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej – mówi rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

Oprócz czynnych uczestników powstania o pomoc mogą ubiegać się także współmałżonkowie nieżyjących uczestników, którzy w trakcie wydarzeń czerwcowych doznali uszczerbku na zdrowiu bądź też byli represjonowani przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa.

– To działanie, zainicjowane przez wojewodę wielkopolskiego, jest jak najbardziej słuszne i mam nadzieję, że w przyszłym roku jeszcze więcej osób skorzysta z takiej zapomogi – tłumaczy Mateusz Rozmiarek, poznański radny.

Pomoc finansową dla bohaterów powstania poznańskiego zapoczątkował rząd Prawa i Sprawiedliwości. Pierwsze pieniądze zostały wypłacone już w 2006 roku.

– Środowisko PiS zawsze z wielkim szacunkiem odnosiło się do tych osób, które oddawały swoje zdrowie, czasem życie w walce o wolną Polskę, również w tej historii najnowszej – podkreśla Szymon Szynkowski vel Sęk, poseł PiS.

Wnioski o jednorazową pomoc finansową można pobrać ze strony internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dokument odebrać można także bezpośrednio w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, jak i we wszystkich delegaturach urzędu, a więc w Kaliszu, Lesznie, Pile i Koninie.

– Środki rozdziela komisja powołana przez wojewodę wielkopolskiego – wyjaśnia Tomasz Stube.

W skład komisji wchodzą przedstawiciele organizacji kombatanckich i urzędu wojewódzkiego. W razie potrzeby przy ocenie wniosków pomagać będzie Instytut Pamięci Narodowej, a także Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W tym roku na wypłaty dla uczestników Czerwca’56 rząd przeznaczył pół milion złotych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj