Poznań: zatrzymanie członków grupy przestępczej handlującej lekami o wartości miliona złotych
Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu zatrzymano 10 osób w związku z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej. Członkowie grupy mieli zajmować się sprzedażą podrabianych sterydów anabolicznych i środków leczniczych, których dystrybucja sprowadzała zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób.
Jak poinformowała w środę rzecznik prasowa Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, prok. Anna Marszałek, grupa działała od stycznia do grudnia 2024 roku w Poznaniu oraz w innych miejscowościach na terenie kraju. Z ustaleń śledczych wynika, iż członkowie grupy zajmowali się wytwarzaniem produktów leczniczych, w tym o działaniu stymulującym układ hormonalny, a także środków anabolicznych w postaci testosteronu i hormonu wzrostu określonych jako substancje zabronione przez Międzynarodową Konwencję o zwalczaniu dopingu w sporcie.
Prokurator podkreśliła, że produkty te podejrzani oferowali do sprzedaży za pośrednictwem komunikatorów i portali społecznościowych.
„W czasie działalności grupy jej członkowie nadali ponad 1500 przesyłek kurierskich i odebrali ponad 600 sztuk przesyłek, zawierających niedozwolone substancje, osiągając korzyść majątkową w kwocie przekraczającej 3 miliony 700 tysięcy złotych” – wskazała prokurator Anna Marszałek
Zatrzymania 10 osób podejrzanych o udział w tej zorganizowanej grupie przestępczej dokonali funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości Zarządu w Katowicach, we współpracy z funkcjonariuszami Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości Zarządu w Poznaniu. Zatrzymań dokonano na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu – Samodzielnego Działu do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji.
„W trakcie przeszukań funkcjonariusze ujawnili gotówkę w kwocie ponad 100 tysięcy złotych oraz zabezpieczyli znaczne ilości środków farmaceutycznych, w tym (…) ponad 2 tys. tabletek oraz ponad 14 tysięcy fiolek, pojemników i ampułek z zawartością takich środków, których wartość określono na kwotę co najmniej jednego miliona złotych. Zabezpieczono również etykiety do oznaczania wytwarzanych przez podejrzanych produktów, a także zajęto mienie należące do podejrzanych w postaci samochodów osobowych i motocykla” – zaznaczyła rzecznik prasowa Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.
Prok. Anna Marszałek poinformowała w środę, że w siedzibie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu podejrzani usłyszeli zarzuty udziału bądź kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez nielegalne wprowadzanie do obrotu środków farmaceutycznych, zarzuty z ustawy Prawo farmaceutyczne oraz z ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie.
„Jeden z podejrzanych częściowo przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa oraz złożył w sprawie wyjaśnienia. Pozostali podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów” – mówiła prokurator.
Dodała, że wobec pięciu podejrzanych – na wniosek prokuratora – Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, natomiast wobec pozostałych podejrzanych stosowane są środki o charakterze wolnościowym w postaci dozoru policji, zakazu kontaktów z osobami współpodejrzanymi, zakazu opuszczania kraju, a także poręczenia majątkowe.
Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do ośmiu lat więzienia.
Śledczy podkreślają, że sprawa ma charakter rozwojowy.
PAP