fot. PAP/Waldemar Deska

Uroczystości NMP Częstochowskiej na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze zakończyły się uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Uroczystej sumie pontyfikalnej przewodniczył i homilię wygłosił Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak. Odnowione zostały także Jasnogórskie Śluby Narodu oraz złożono Przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

W roku przygotowań do 1050. rocznicy chrztu Polski ks. abp Wojciech Polak przypomniał w homilii, że jest to czas na odnowienie i wzmocnienie naszej wiary.

– Milenium Chrztu Polski i kolejna 1050. rocznica chrztu nie jest po to, żebyśmy sobie tylko przypomnieli, że jesteśmy ochrzczeni. Nie jest po to, by tylko dziękować za tak ważne w dziejach naszego narodu wydarzenie. Troskliwe spojrzenie Czarnej Madonny przypomina bowiem, że jubileuszowe obchody są przede wszystkim okazją dla nas, dziś żyjących, do odnowienia i umocnienia naszej wiary. Do ponownego odkrycia łaski i daru chrztu świętego, do odważnego podjęcia wszystkich zobowiązań, które z chrztem się wiążą – podkreślił ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Prymas Polski zwrócił uwagę na to, że podczas chrztu otrzymujemy dar zbawienia i odkupienia. Otrzymujemy w nim godność dziecka Bożego, otrzymujemy dar życia w wolności od grzechu i panowania śmierci.

– Święty Jan Paweł II przypominał nam, i to właśnie tutaj, na Jasnej Górze, że jako synowie Boga nie możemy być niewolnikami, że nasze synostwo Boże niesie w sobie dziedzictwo wolności, że wolność jest nam dana jako miara naszej ludzkiej godności i jednocześnie zadana, że tego daru wolności możemy używać dobrze lub źle, że możemy przez nią budować lub niszczyć i że właśnie tutaj, pod sercem Matki, w Jej Jasnogórskim Sanktuarium, u boku Matki Boskiej Częstochowskiej wzywani wciąż jesteśmy do czynienia dobrego użytku z naszej wolności, a więc do budowania, a nie do niszczenia – dodał Prymas Polski.

W swojej homilii ks. abp Wojciech Polak zwrócił się także do rodzin.

– Tylu małżeństwom i rodzinom brakuje dzisiaj wina autentycznej miłości. Dlatego też koniecznie potrzeba, aby jak najbliżej nich stanęły inne małżeństwa i rodziny, które własnym życiem pokażą, że to Chrystus, Oblubieniec Kościoła, jest mocą i siłą, dzięki której można kochać się nawzajem z nieustanną wiernością. Potrzeba małżeństw i rodzin, których codzienność pomoże uwierzyć, że to w Nim – jak wyjaśnia jeszcze Sobór – znajdą wspomożenie i pokrzepienie we wzniosłym zadaniu bycia ojcem i matką – zaznaczył Prymas Polski.

Podczas uroczystej sumy pontyfikalnej wierni mogli złożyć Przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego oraz odczytane zostało Posłanie na Światowe Dni Młodzieży, które w przyszłym roku odbędą się w Krakowie.

Transmisję z uroczystości przeprowadziło Radio Maryja i Telewizja Trwam.

RIRM

drukuj