Tysiące motocyklistów na Jasnej Górze

Tysiące motocyklistów przybyło w niedzielę do Częstochowy na 10. Zlot Gwiaździsty „Jasna Góra 2013” im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Według służb prasowych sanktuarium, w tym roku na modlitewną inaugurację sezonu motocyklowego zjechało 15 tys. uczestników, w tym  100 motocyklistów z Węgier, którzy przybyli wraz z posługującymi tam paulinami. 

Uczestnicy zlotu tradycyjnie byli proszeni o udział w zbiórce zabawek na rzecz dzieci z sierocińców w Polsce i na Kresach, a także ofiar pieniężnych dla rodaków z Kresów.

Zlot „Jasna Góra 2013” rozpoczął się już w sobotę spotkaniem w Sali Ojca Kordeckiego i Apelem Jasnogórskim. W niedzielę od rana motocykliści zbierali się na paradę na podczęstochowskiej Przeprośnej Górce, by potem przejechać w paradzie częstochowskimi ulicami, m.in. reprezentacyjną Aleją Najświętszej Maryi Panny, na jasnogórskie błonia.

Tam podczas Mszy św., której przewodniczył o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry ich maszyny zostały poświęcone na rozpoczynający się sezon. Wcześniej, w homilii, ks. Wiesław Pęski apelował m.in. o pamięć o rodakach na Kresach, o męczennikach, którzy zginęli w imię wartości, a także o świadomość rozpoznawania grzechu i świętości. Sprzeciwił się też próbom „osłabiania ducha pielgrzymki”.

Przybywamy pielgrzymkowo, bo wiemy, że potrzebujemy opieki Matki Bożej. Wiemy, że życie przynosi wiele trudów, wiele niebezpieczeństw, zwłaszcza na motocyklach. Także to mądre i święte, że do Niej przybywamy pielgrzymkowo, a nie zabawowo, że pragniemy, by u Jej stóp były złożone wszystkie dni sezonu – to jest wspaniałe. Trzeba jednak, abyśmy pragnęli jeszcze więcej, bo jeżeli pragniemy wiele, jeżeli pragniemy Tego wielkiego, wtedy to mniejsze po prostu jest – podkreślił ks.Wiesław Pęski. 

12 września motocykliści dotrą pod Wiedeń.

– W tym roku Rajd Katyński po raz pierwszy wyjeżdża poza Kresy Rzeczypospolitej, jedzie na południe, pod Wiedeń. 12 września w 330. rocznicę zwycięstwa wiedeńskiego będziemy pod Wiedniem; rozstawimy namioty na polu bitwy. Organizowane jest to przy współpracy diecezji poznańskiej Episkopatu Polski. Odbędzie się w ramach obchodów 1050-lecia Chrztu Polski, który będzie w 2016 roku. Jednak odwiedzanie pól bitewnych, gdzie polskie rycerstwo obroniło chrześcijańską Europę rozpoczynamy już dzisiaj. W tym roku będzie to Chocim i Wiedeń. W przyszłym pojedziemy pod Warnę – powiedział Wiktor Węgrzyn, prezes Stowarzyszenia „Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński”.

Uczestnicy Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego jako wotum dla Pani Jasnogórskiej złożyli znaczki zlotowe oraz ziemię z miejsc pamięci na Wschodzie, uświęconych krwią Polaków.

Był to pierwszy z dwóch wiosennych zlotów motocyklistów w Częstochowie. Jego organizatorem było – podobnie jak w poprzednich latach – Stowarzyszenie „Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński”.

Uroczystości transmitowała TV Trwam.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl