Uroczystości jubileuszowe z okazji 60-lecia powstania Liceum Ogólnokształcącego Franciszkanów

W roku 2018 w sposób szczególnie uroczysty obchodzimy jako wspólnota narodowa 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na rok 2018 przypada również inny jubileusz, ważny dla franciszkańskiej wspólnoty Zakonu Braci Mniejszych, a także dla wielickiej społeczności. Jest to 60. rocznica działalności Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego – Niższego Seminarium Duchownego Kolegium św. Antoniego i bł. Krystyna Gondka w Wieliczce, którego organem założycielskim i prowadzącym jest Prowincja Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych w Polsce z siedzibą w Krakowie przy ul. Reformackiej 4 [zobacz więcej].

Jubileusz naszego Kolegium jest okazją do spotkania, podsumowania i wspomnienia tych osób związanych ze szkołą, które na przestrzeni lat w różny sposób wpływały na kształt tej placówki. Takie spotkanie jest okazją do dziękczynienia Bogu za dotychczasowe lata, chwilą modlitwy, pełnej wdzięczności za tych światłych, odważnych i wspaniałomyślnych Braci naszej Prowincji, którzy powołali do istnienia Kolegium Serafickie pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy we Lwowie w 1913 r., następnie reaktywowali je w Warszawie w 1948 r. i wreszcie zainicjowali jego działalność w Wieliczce w 1958 r. To Oni wspierali tę instytucję jako ośrodek szkolny, wychowawczy i powołaniowy, który dzięki temu do dziś mimo wielu zmian systemowych i generacyjnych spełnia swoje szlachetne zadanie.

Jubileusz 60-lecia istnienia franciszkańskiego liceum jest także wspaniałą okazją do przywołania w pamięci Nauczycieli, Profesorów i Wychowawców; Rektorów, Magistrów i Prefektów oraz Uczniów, Wychowanków, Absolwentów i ich Rodziców. Wszyscy oni w ciągu tych lat zbudowali historię szkoły i pozostawili w niej część swojego życia, powołania i swoich pasji, które scaliły się tworząc obraz placówki wyjątkowej, kameralnej i posiadającej szczególną misję.

Publikacja niniejsza ma być przypomnieniem i upamiętnieniem dziejów naszej szkoły poprzez ukazanie jej rysu historycznego i przypomnieniem najważniejszych wydarzeń z różnych okresów jej działalności. Jest również próbą zaprezentowania współczesnego obrazu tej szczególnej szkoły, zmian, jakim podlegała i wyzwań, które pojawiły się w ostatnich latach jej istnienia. Publikacja ta zawiera również cenne wspomnienia Wychowawców, Profesorów, Rodziców i Uczniów, ukazujące z różnych perspektyw obraz życia i nieprzerwanej 60-letniej działalności naszej szkoły w Wieliczce.

Nasze Kolegium franciszkańskie od 1958 roku realizuje szlachetną misję towarzyszenia młodym ludziom w pielęgnowaniu opartego na głębokich wartościach chrześcijańskich, życiowego powołania, jakim został obdarzony każdy człowiek. Nasza szkoła zgodnie ze swoim Statutem wychowuje młodzież do poszanowania tradycji, historii, kultury narodowej, wspomaga pełen i integralny rozwój osobowy, umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności potrzebnych do ukończenia liceum i uzyskania świadectwa dojrzałości.

Wspominana działalność Liceum Franciszkanów w Wieliczce w ciągu całego czasu jego trwania, poprzez podejmowany wysiłek wychowawczy i kształcenie kolejnych pokoleń młodzieży męskiej w duchu chrześcijańskich wartości, utwierdza w głębokim przekonaniu o potrzebnie istnienia tego typu placówek oświatowych w przyszłości.

o. Krzysztof Bobak OFM, dyrektor szkoły

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl