Uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski w Poznaniu

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędą się dziś w Poznaniu. O godz. 17.00 w poznańskiej katedrze sprawowana będzie Eucharystia pod przewodnictwem ks. kard. Pietro Parolina. Wcześniej w stolicy Wielkopolski zaplanowano uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. 

Uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu rozpoczną się w samo południe. Są one organizowane po raz pierwszy w historii poza Warszawą. Orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda. Obradom będą przewodniczyć marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

Oficjalne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski rozpoczęły się wczoraj Eucharystią, której przewodniczył legat papieski ks. kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

Przynoszę wam najserdeczniejsze pozdrowienia papieża Franciszka, który jest duchowo obecny wśród nas. Zapewnia Was o modlitwie i udziela Wam swego błogosławieństwa. Za kilka miesięcy będziecie mieć wielką radość spotkania się z nim podczas Światowych Dni Młodzieży, kiedy Polska otworzy swoje ramiona, aby powitać niezliczonych młodych ludzi z każdego zakątka ziemi – mówił ks. kard. Pietro Parolin.

W czasie homilii metropolita gnieźnieński i Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak apelował o odważne sięganie do łaski chrztu świętego i pokonywanie starych i istniejących podziałów.

– Zastanówmy się więc czy prawdy, które wyznajemy, za którymi tęsknią nasze serca, są rzeczywiście obecne w naszym życiu osobistym, rodzinnym, wspólnotowym i społecznym. Czy nie potrzeba nam bardziej odważnego sięgania do łaski chrztu świętego? Czerpania owej siły wewnętrznej przynależności do Boga, aby pokonać stare zaszłości i nowe podziały. Aby przezwyciężać wrogość i niezgodę, aby szukać pojednania i przebaczenia, którego wszyscy tak bardzo jesteśmy bardzo spragnieni – mówił w homilii ks. abp Wojciech Polak.

Wyjątkowym momentem było odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz nałożenie krzyży misyjnych 37 misjonarzom i misjonarkom udającym się na misje. Są oni wyrazem wdzięczności za łaskę chrztu świętego oraz znakiem żywotności polskiego Kościoła. Podczas uroczystości głos zabrał także prezydent Andrzej Duda.

– Abyśmy trwali w tradycji przodków w wierze i w tym wszystkim, co zawsze powodowało i powoduje, że jesteśmy mocni. Niech Pan Bóg błogosławi mojej Ojczyźnie, niech Pan Bóg błogosławi Polakom, niech Pan Bóg błogosławi Kościołowi – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Obchody 1050-lecia Chrztu Polski odbyły się wczoraj także na Ostrowie Lednickim. To jedno z domniemanych i prawdopodobnych miejsc chrztu Mieszka I. Na te uroczystości przybyli wierni z całej Polski. Byli także uczestnicy Klub Biegacza „Marysieńka” z Głubczyc.

– W tym tygodniu, w czasie uroczystości jubileuszowych dobiegliśmy wczoraj z Hradca nad Morawicą. Tam poselstwo Mieszka I spotkało się z orszakiem księżnej Dąbrówki. Stamtąd wędrowali razem w kierunku Gniezna – powiedział jeden z uczestników Klubu Biegacza „Marysieńka”. 

W przygotowania do uroczystości w Ostrowie Lednickim zaangażowało się m.in. wojsko, które zbudowało symboliczny most. Jak wskazał płk. Marek Wawrzyniak – dowódca II Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego, już 1050 lat temu był w tym miejscu most.

– Już za czasów Mieszka I był w tym miejscu – według badań archeologicznych – zbudowany most, ale był to most drewniany. Dzięki uprzejmości organizatorów II Pułk Inżynieryjny ma tę przyjemność również wybudować most. Jest to dla nas duma, że żołnierze reprezentując Wojsko Polskie, zbudowali tutaj przeprawę mostową – wskazał płk. Marek Wawrzyniak.

Symbolicznym wydarzeniem było wspólne wyznanie wiary podczas ekumenicznego nabożeństwa. Na zakończenie nabożeństwa Prymas Polski pobłogosławił dzwon „Mieszko i Dobrawa” odlany specjalnie na 1050. rocznicę Chrztu Polski.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl