ŚDM: pielgrzymi chcą zobaczyć kopalnię soli w Wieliczce

Ponad 40 tys. pielgrzymów z kilkudziesięciu krajów zarezerwowało już bilety do kopalni soli w Wieliczce w czasie Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. W dniach 23 lipca – 3 sierpnia kopalnia wydłuża dla nich godziny zwiedzania – poinformowało biuro prasowe kopalni.

Wśród dokonujących rezerwacji dominują pielgrzymi z krajów europejskich, ale są też zgłoszone grupy z Brazylii, Chile, Argentyny, Ekwadoru, USA, Kanady, Singapuru, Tajwanu, a nawet Czadu i Gabonu.

Pielgrzymi zamawiają bilety za pośrednictwem serwisu on-line na stronie wielickiej kopalni. Pod ziemią będą mogli zwiedzać Trasę Turystyczną lub podziemny Szlak Pielgrzymkowy.

Tury organizowane będą w języku polskim oraz sześciu językach obcych, czyli angielskim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim oraz niemieckim.

Z myślą o pielgrzymach z okazji inauguracji nowego sezonu turystycznego 14 kwietnia w solankowym jeziorze w komorze Erazma Barącza umieszczono podświetlone logo Światowych Dni Młodzieży.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy. Zorganizowany ruch turystyczny odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

W 2015 r. kopalnię odwiedziła rekordowa liczba turystów – 1 mln 390 tys. osób. W pierwszym kwartale 2016 r. do kopalni przyjechało o 25 proc. turystów więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” odbędą się w Krakowie i w Brzegach pod Wieliczką w dniach od 26 do 31 lipca. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania – poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

PAP/RIRM

drukuj