fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Ks. bp Muskus o ŚDM: Gościliśmy szczególny rodzaj młodych ludzi

„Najlepszą oceną Światowych Dni Młodzieży jest słowo <<dziękuję>>” – powiedział ks. bp Damian Muskus, koordynator generalny ŚDM, podsumowując spotkanie młodych z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Podczas konferencji archidiecezji krakowskiej  ks. bp. Muskus poinformował, że według szacunków na Mszy św. inaugurującej ŚDM było 200 tys. osób, na powitaniu papieża „ta liczba się podwoiła”.

– Na Drodze Krzyżowej pielgrzymów było już 800 tys., w Brzegach podczas czuwania około 1,6 mln, a na pół godziny przed przyjazdem papieża i rozpoczęciem Mszy Świętej Posłania szacowana liczba uczestników to 2,5 mln osób – poinformował ks. Biskup.

Pasterz archidiecezji krakowskiej podziękował duchowieństwu, służbom oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i zapewnienie bezpieczeństwa ŚDM. Pamiętał też o młodzieży.

– Tutaj gościliśmy szczególny rodzaj młodych ludzi – ludzi pozytywnie nastawionych do życia, uśmiechniętych, radosnych, pełnych Boga, którzy nie przyjechali tutaj czynić jakiejkolwiek szkody, tylko przybyli, by w radosny sposób przeżywać swoją wiarę, spotykać się ze swoimi rówieśnikami, nawiązywać nowe przyjaźnie. Dlatego Kraków był w tych dniach tak bardzo pięknym miastem i tak bardzo bezpiecznym. Chciałem też podziękować wszystkim, którzy przygotowali miejsce celebracji. To wszystko było naprawdę bardzo pięknie i profesjonalnie przygotowane, dlatego obraz, który poszedł w świat, był tak bardzo pozytywny – mówił koordynator generalny ŚDM.

Z kolei Józef Pilch, wojewoda małopolski zapewniał, że podczas Światowych Dni Młodzieży w Małopolsce było bezpiecznie, a mimo wcześniejszych obaw nie było też kłopotów z łącznością. Polityk dodał, że na szczegółowe podsumowanie ŚDM jest jeszcze za wcześnie.

– Jeszcze przez cały ten tydzień będziemy czuwać, dbać o porządek i bezpieczeństwo, więc na pewno mogę powiedzieć, że nie wcześniej, jak w przyszłym tygodniu będzie mogła dopiero zaistnieć pełna informacja. Pielgrzymi – ta młodzież, która jeszcze jest – mówili, że zostają do końca tygodnia spokojnie zwiedzać Małopolskę (…), a więc za nimi będą pracowały i służby – wyjaśnił Józef Pilch.

Wczoraj Ojciec św. Franciszek zakończył pięciodniową pielgrzymkę do Polski.

Podczas wizyty apostolskiej Papież m.in. uczcił na Jasnej Górze 1050. rocznicę chrztu Polski, modlił się w przejmującym milczeniu na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz i odwiedził małych pacjentów w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu.

RIRM

drukuj