Upamiętniono ofiary katowni wojskowych

Przy ulicy w Wawelskiej w Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary represji Informacji Wojskowej – kontrwywiadu wojska komunistycznego bezpośrednio podległego sowieckiemu Smierszowi. Przez katownię Informacji Wojskowej przeszło tysiące żołnierzy i cywili.

Informacja Wojskowa działała jako organ kontrwywiadu wojskowego. Jej oficerowie podlegali Smierszowi – głównemu zarządowi wojskowego kontrwywiadu Sowieckiego. Ich głównym zadaniem było zwalczenie tendencji niepodległościowych. Masowo represjonowali bohaterów II wojny światowej – żołnierzy Wojska Polskiego, AK, WIN, NSZ oraz cywilów. W swoich metodach oficerowie Informacji Wojskowej byli najgorsi z pośród komunistycznych oprawców. Bestialskimi metodami wyciągali zeznania od więźniów, które stawały się podstawowymi dowodami w procesach. Kończyły się one wieloletnim więzieniem, albo śmiercią.

W czwartek uczczono pamięć ofiar Służb Informacji Wojsk Lotniczych. Na budynku przy ulicy wawelskiej w Warszawie gdzie mieściła się katownia odsłonięto tablice. W odsłonięciu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i wojska, a także kombatanci.

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że wojsko przeszło długą drogę do uzyskania pełnej niezależności. Niestety Prezydent Komorowski do dziś honoruje generała Wojciecha Jaruzelskiego, który był tajnym współpracownikiem Informacji Wojskowej. Współpracował z nią również profesor Zygmunt Bauman. Według historyków co 7. żołnierz wojska PRL współpracował z tą zbrodniczą organizacją.

 

 

TV Trwam News 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl