UOKiK weryfikuje umowy spółdzielni mleczarskich

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) sprawdza, czy umowy spółdzielni mleczarskich są zgodne z przepisami dotyczącymi nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.

UOKiK w 2018 r. sprawdził umowy sprzedaży, dostawy i kontraktacji w spółdzielniach mleczarskich. Jak podkreśla Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsuemntów, „spółdzielnie mleczarskie od 30 lat doskonale radzą sobie na rynku, notując nieprzerwany wzrost”. [czytaj więcej]

– Osiągnęły sukces i są stabilnym partnerem dla największych sieci handlowych. (…) Chcemy również zadbać o ich prawidłowe relacje z dostawcami mleka. (…) Docierają do nas skargi hodowców, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się, czy umowy stosowane przez spółdzielnie są zgodne z prawem – zaznacza Tomasz Chróstny.

W pozyskanych przez Urząd umowach spółdzielni mleczarskich wskazano na postanowienia, które mogą stanowić nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej.

– Są to m.in. zapisy o możliwości dowolnej zmiany cennika mleka przez odbiorcę, obniżania ceny za pełnowartościowe mleko w okresie wypowiedzenia umowy czy choćby niejasne zasady w stosowaniu kary umownych przed spółdzielnią – wyjaśnia prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Obecnie Urząd prowadzi dwa postępowania wyjaśniające Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol i OSM Łowicz. UOKiK zamierza sprawdzić także umowy innych przetwórców mleka.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl