fot. PAP/Tomasz Gzell

UOKiK ostrzega przed tzw. opłatą covidową

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed tzw. opłatą covidową. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zapowiedział kontrole m.in. w prywatnych gabinetach i placówkach medycznych.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów napłynęły pytania w sprawie opłat, jakie pobierają dentyści i lekarze w związku z koronawirusem. Prywatne placówki medyczne przekonują, że dodatkowe opłaty mają pokrywać koszty związane z zabezpieczeniem gabinetów przed wirusem. To dodatkowe środki czystości, maseczki i fartuchy. W co trzeciej placówce medycznej – według danych UOKiK – pobierana jest tzw. opłata covidowa. To większe koszty w wysokości od 10 do nawet 350 zł.

– Średnio pacjent musi dodatkowo zapłacić nieco ponad 70 zł, podczas gdy w wielu innych krajach europejskich, np. we Włoszech, ta opłata waha się między 2 a 4 euro – wskazał prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK chce weryfikować te praktyki w ramach kontroli inspekcji handlowej. Prezes Urzędu przypomina, że przedsiębiorca powinien podać całkowity koszt usługi medycznej przed jej wykonaniem. Niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy klienci o dodatkowych kosztach są informowani po zabiegu lub wizycie. Stąd apel UOKiK o rzetelne informowanie pacjentów i konsumentów o tym, ile i za co płacą.

Urząd zachęca też pacjentów, by sami przed usługą pytali o całkowite koszty, porównując przy okazji ceny tych samych usług w innych gabinetach.

TV Trwam News

drukuj