Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW opublikowało raport nt. postaw antykatolickich w Polsce

„Postawy antykatolickie w Polsce” to raport Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który został opublikowany 8 września. Jak pokazują wyniki badań, blisko 1/5 osób, które są blisko Kościoła spotkała się z unikaniem społecznym tylko dlatego, że deklarują się jako osoby wierzące.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie od lat przygląda się sytuacji chrześcijan na świecie i publikuje raporty. Zawarte w nich liczby  przerażają. W co trzecim kraju na świecie naruszana jest wolność religijna. Chrześcijanie giną lub są uprowadzani tylko dlatego, że wierzą w Jezusa Chrystusa. Sami sprawcy najczęściej pozostają bezkarni.

– W Iraku w 2003 roku mieliśmy 1,5 miliona chrześcijan, dzisiaj jest ich tam poniżej 100 tysięcy, a niektórzy mówią, że kilkadziesiąt, więc widzimy, jak szybko można zniszczyć coś, co trwało wieki – zaznaczył ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW.

Jak się jednak okazuje, rzetelne badania nad wolnością religijną i postawami antykatolickimi potrzebne są również w Polsce. Podjęło się ich Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW. W badaniu uczestniczyły dwie grupy: katolicy oraz ci, którzy za katolików się nie uważają. Łącznie, niemalże pół na pół, było to ponad 3 tysiące osób.

Jak pokazują wyniki badań, blisko 1/5 osób, które są blisko Kościoła spotkała się z unikaniem społecznym tylko dlatego, że deklarują się jako osoby wierzące. Prawie 1/4 – z przypadkami wrogości. Najwięcej katolików, bo aż 43 proc., doświadczyło lekceważenia z powodu poglądów katolickich. „Przez to wielu katolików boi się mówić, że wierzy” – podkreślił dr Jarosław Przeperski, dyrektor Centrum Badań nad Rodziną UMK w Toruniu, który omawiał wyniki zawarte w raporcie.

– 22 proc. badanych respondentów czuło pewne obawy, które wiązały się z ujawnieniem wiary katolickiej, a prawie 32 proc. czuło potrzebę zachowania swojej przynależności do Kościoła katolickiego w tajemnicy, czyli nie chcieli tego wyrażać. Można powiedzieć, że prawie 45 proc. nie czuje swobody w wyrażaniu swojej wiary katolickiej – wskazywał dr Jarosław Przeperski.

Ponad 75 proc. wierzących czuje, że inni mają negatywne stereotypy na temat katolików. Nieprzyjaznych uwag o katolicyzmie doświadczyło 66 proc.  respondentów. Przedstawione w raporcie liczby pokazują również, jak dużym problemem jest nie tyle etykietowanie, cyberprzemoc czy próba prywatyzacji religii, co przyzwolenie na nie. Chęć przeciwdziałania postawom dyskryminującym deklarują najczęściej katolicy i osoby będące blisko Kościoła, rzadziej czynią to niekatolicy i osoby definiujące się jako słabiej związane z wiarą.

– Myślę, że te dane są na tyle niepokojące, że powinny nas zmusić nie tylko do debaty, ale też pewnie do podjęcia działań, które pozwoliłyby na uniknięcie tych sytuacji – ocenił dr Jarosław Przeperski.

Jednym z takich działań musi być przerwanie milczenia i niedopuszczenie do tego, by zjawisko się pogłębiało. Między innymi dlatego taki raport powstał.

– Jeśli dziś milczymy, to za chwilę sami będziemy ponosili konsekwencje tego milczenia. (…) Np. czarne marsze – mieliśmy okazję zobaczyć, jak łatwo przejść od słów do czynów. To również nam pokazuje raport – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło.

RAPORT-POSTAWY-ANTYKATOLICKIE-UKSW-

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl