Unikalny wynalazek polskich naukowców

W Łodzi opracowano unikalną na skalę światową technologię pozyskiwania jadalnego białka z rzepaku. Zapotrzebowanie na zdrową żywność wzrasta, przez co w przyszłości białko z rzepaku może zastąpić proteiny z soi czy białko pochodzenia zwierzęcego.

Unikalną w skali świata metodę pozyskiwania jadalnego białka z rzepaków opracował i udoskonala jeden z łódzkich start-upów – mówi Piotr Wnukowski, współtwórca NapiFeryn BioTech.

– Tak jak nasi pradziadkowie nauczyli się otrzymywać białko czy ser z mleka, tak my nauczyliśmy się pozyskiwać białko w czystej postaci z rzepaku – mówi Wnukowski.

Białko z rzepaku cechuje wysoka wartość odżywcza oraz niska zawartość tłuszczu i węglowodanów, przez co w przyszłości polski wynalazek może zastąpić proteiny z soi czy białko pochodzenia zwierzęcego – dodaje.

– Nasze biało – pod względem wartości odżywczych – jest porównywalne jakościowo z białkiem odzwierzęcym. Należy także pamiętać, że białko zwierzęce zwykle spożywamy razem z innymi elementami, które pochodzą od zwierząt, jak np. tłuszcze, które już są dużo bardziej szkodliwe niż tłuszcze pochodzenia roślinnego – wskazuje Piotr Wnukowski.

Możliwości wykorzystania białka do produkcji żywności są nieograniczone.

– Białko będzie dodawane – wyobraźnia jest tutaj ogromna, a możliwości nieskończone – do takich potraw, jak makaron, sos, pieczywo, ciastka, napoje proteinowe, więc wszędzie tam, gdzie obecnie stosowane są izolaty, białko pochodzenia sojowego lub białko pochodzenia odzwierzęcego – podkreśla Magdalena Kozłowska, prezes NapiFeryn BioTech.

Produkcja protein z rzepaku na skalę przemysłową ma być możliwa za 4-5 lat. Być może już wtedy żywność wzbogacona polskim białkiem trafi na półki sklepowe.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl