UniCredit sprzedał 10 proc. akcji Banku Pekao

UniCredit sprzedał 10 proc. akcji banku Pekao. Włosi zarobili na tej transakcji ponad 3 mld zł. To – według ekspertów – prawie tyle, co otrzymała Polska za sprzedaż większościowego pakietu akcji banku. Komisja Nadzoru Finansowego informuje, że przygląda się tej transakcji.  

O zbyciu banku przez UniCredit mówiono na rynku od kilku miesięcy, ale spółka nie komentowała tych informacji. Do inwestorów instytucjonalnych trafiło ponad 26 mln akcji.

Poseł Janusz Szewczak, wiceszef sejmowej Komisji Finansów Publicznych, podkreśla, że o tej transakcji powinny być poinformowane polskie władze. Ekonomista zwraca uwagę na złą sytuację europejskiego sektora bankowego.

– To wszystko rodzi bardzo dużo poważnych pytań. Oczywiście stawia to w istotnym świetle kondycję włoskiego właściciela UniCredit, o którym wiele pisze się w Europie. Tylko w Polsce ukrywa się te informacje. Mamy wiadomość sprzed kilku dni głównego ekonomisty Deutsche Banku, który mówi, że banki europejskie pilnie potrzebują około 150 mld  euro, aby zatrzymać groźbę wybuchu kryzysu w sektorze bankowym – wyjaśnia Janusz Szewczak.

We wtorek akcje UniCredit na warszawskim parkiecie zyskiwały 11,59 proc.

Obecnie ma 131,5 mln akcji banku Pekao, które dają 50,1 procentowy udział w kapitale zakładowym i głosach na walnym zgromadzeniu.

RIRM

drukuj